Wywiady

Wspólnie musimy sobie poradzić z nowymi regulacjami Polskiego Ładu [WYWIAD]

z Michałem Lesickim z puławskiego Urzędu Skarbowego rozmawia Paweł Nowosadzki

Wspólnie, podatnicy i skarbowcy musimy sobie poradzić z nowymi regulacjami Polskiego Ładu
z Michałem Lesickim z puławskiego Urzędu Skarbowego rozmawia Paweł Nowosadzki


Paweł Nowosadzki – Nowe regulacje obowiązują od kilkunastu dni, czy skarbowcy zapewnią wsparcie w sprawach związanych z wdrażanym Polskim Ładem oraz czy udostępnicie podatnikom jakieś narzędzia, które pomogą płatnikom w przygotowaniu się do poboru zaliczek według nowego mechanizmu ?

Michał Lesicki – Jeśli chodzi o oprogramowanie księgowe, niestety nie jesteśmy w stanie udzielić pomocy, tu niestety jest konieczność kontaktu z dostawcą oprogramowania, które trzeba zaktualizować do poziomu obowiązujących przepisów, jednak nie zostawimy podatników samym sobie. Zdajemy sobie sprawę, że materia jest złożona. Staramy się zadziałać kompleksowo. Jeśli chodzi o nowe regulacje dotyczące np. obliczania składek ZUS w zakresie związanym z obliczeniem, pobraniem oraz wpłatą odpowiedniej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, pomocna będzie infolinia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod numerem telefonu 22 560 16 00. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 18.00. Podatnicy mogą także kontaktować się z infolinią Polskiego Ładu pod numerem telefonu 22 765 64 64. W tym przypadku konsultanci są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Ministerstwo Finansów zapewniło również możliwość skorzystania ze wsparcia przy pomocy wirtualnego asystenta (chatbox) na stronie https://www.gov.pl/web/polski-lad.
Oprócz działań centralnych, także w Puławach wspieramy naszych lokalnych podatników. Już od kilku dni (11 bm.) działa w puławskim Urzędzie Skarbowym infolinia, która jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00 pod nr telefonu 81 883 66 09. Nasi pracownicy od ubiegłego wtorku pełnią również dyżury na sali obsługi podatnika w siedzibie US w Puławach. Urzędnicy są do Państwa dyspozycji w godzinach od 8.00 do 19.00.

P.N. Polski Ład nastręcza także sporo wątpliwości, dotyczących stosowania przepisów nowego mechanizmu poboru zaliczek na podatek dochodowy, czy też terminów poboru. Jak w tej materii Państwo będziecie działać?

M.L. Wątpliwości merytoryczne, podatkowe, związane z Rozporządzeniem w sprawie przedłużania terminów poboru i przekazywania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które są opisane w Dzienniku Ustaw z 2022 r. pod pozycją 28 właśnie w zakresie wątpliwości podatkowych związanych z stosowaniem przepisów nowego mechanizmu poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych można będzie, mam nadzieję, rozwiać, korzystając z dostępnych informacji na stronach internetowych, a są to witryny dedykowane Polskiemu Ładowi na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład – nowe zasady rozliczania zaliczek oraz na stronie www.gov.pl w zakładce Ministerstwo Finansów- Aktualności – Wiadomości. Tam znajdziecie Państwo informacje oraz Webinarium wraz z prezentacją przygotowaną przez Ministerstwo Finansów z praktycznym przewodnikiem dotyczącym zmian.

https://www.podatki.gov.pl/wyjasnienia/nowe-zasady-rozliczania-zaliczek/

https://www.gov.pl/web/finanse/webinarium-polski-lad—nowy-mechanizm-poboru-zaliczek-na-podatek-dochodowy

P.N. Można powiedzieć zatem, że mimo wszystko tę wiedzę jednak można w dosyć prosty sposób pozyskać?

M.L. Dokładnie tak. Przykładowo na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład – Komunikat Instrukcja dla płatnika znajdziecie Państwo wytyczne, w jaki sposób krok po kroku płatnik jest zobowiązany wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy wg nowego mechanizmu. Myślę, że to w znaczny sposób ułatwi życie podatnikom i pracownikom działów księgowości.

https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/komunikat-instrukcja-dla-platnika-polski-lad/

Oczywiście tak jak wspominałem wcześniej, oprócz internetu zachęcamy do korzystania z infolinii – jest wówczas okazja do rozmowy z konsultantem i wyjaśnienia wątpliwości, których mamy świadomość, że może być sporo bo i zmian jest sporo. Jednak czy tego chcemy, czy nie chcemy wspólnie, zarówno podatnicy jak i skarbowcy musimy sobie poradzić z nowymi regulacjami Polskiego Ładu.

P.N. Dziękuję za rozmowę

 

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI:

Telefonicznie – kontaktując się z infolinią Polskiego Ładu pod numerem telefonu 22-765-64-64. Konsultanci są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Macie Państwo również możliwość skorzystania ze wsparcia przy pomocy wirtualnego asystenta (chatbox) na stronie https://www.gov.pl/web/polski-lad

Telefoniczne – kontaktując się z Krajową Informacją Skarbową. Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 pod numerami: tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych), tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych). Po połączeniu się z infolinią i wybraniu w systemie zapowiedzi numeru 8 zostaniesz przekierowany do konsultantów udzielających informacji podatkowych dotyczących Polskiego Ładu i poproszony o określenie tematu rozmowy:

Jesteś pracownikiem medycznym – wybierz 0
Podatek od towarów i usług, identyfikacja podatkowa – wybierz 1
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – wybierz 2
Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) – wybierz 3
Inne wątpliwości merytoryczne niż dot. wskazanego rozporządzenia – dotyczące przepisów Polskiego Ładu- zmian w 2022r. :
W zakresie wątpliwości podatkowych związanych z przepisami Polskiego Ładu i zmian w 2022 roku możecie Państwo uzyskać informacje:

Korzystając z dostępnych informacji na stronach internetowych :

Na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład znajdziecie Państwo informacje dotyczące:
– PIT 0 da seniorów
– Preferencji dla klasy średniej
– PIT-2
– Informacji dla Płatnika
– zerowego PIT dla rodzin 4+
– wysokości wynagrodzeń (kalkulator wynagrodzeń)

https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/

Na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład – pytania i odpowiedzi – znajdziecie Państwo również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rozliczeń w 2022 r. https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/pytania-i-odpowiedzi-polski-lad/

Na stronie Więcej w portfelach https://wiecejwportfelach.gov.pl/ pytania i odpowiedzi

Korzystając z Systemu Informacji Celno-Skarbowej EUREKA dostępnego na stronie internetowej: https://eureka.mf.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button