Informacje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci

Tymczasowy powrót nauki zdalnej dla wszystkich uczniów oznacza również możliwość uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla niektórych rodziców na ten czas. O zasadach przyznawania tego świadczenia mówi przedstawicielka lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Małgorzata Korba.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Na czas nauki zdalnej w szkołach, czyli od 20 grudnia do 9 stycznia rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Zasiłek przysługuje na dzieci do 8. roku życia oraz te z orzeczoną niepełnosprawnością. Świadczenie nie należy się w przypadku, gdy jeden z rodziców może sprawować opiekę nad dzieckiem w czasie jego nauki, na przykład jest na urlopie rodzicielskim, wychowawczym bądź jest bezrobotny. Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica, które ten musi przesłać swojemu pracodawcy, przedsiębiorcy przesyłają tego rodzaju oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS.

Jak informuje ZUS, dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tak zwanych zasadach ogólnych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button