Informacje

Nowe świadczenia dla rodziców od przyszłego roku [VIDEO]

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – taką nazwę nosi nowe świadczenie, które będzie od stycznia przysługiwać rodzicom na ich drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 35. miesiąca życia.

Wypłacanie świadczenia nie będzie uzależnione od dochodów rodziny, a same środki nie będą opodatkowane.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał od 1 stycznia przyszłego roku, będzie ono przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w rodzinie od 12 do 35 miesiąca życia dziecka, czyli od 1 roku życia do miesiąca poprzedzającego 3. urodziny dziecka – informuje Małgorzata Korba, rzeczniczka lubelskiego oddziału ZUS. RKO będzie przysługiwał maksymalnie łącznie w kwocie do 12 tysięcy złotych i będzie wypłacany w ratach. Sam rodzic będzie wybierał, czy chce otrzymywać po 500 złotych miesięcznie przez 2 lata czy 1000 złotych miesięcznie przez rok. Świadczenie będzie przysługiwać także osobom, które mają już drugie i kolejne dziecko, jego kwota będzie obliczona proporcjonalnie od 1 stycznia do ukończenia przez dziecko 35. miesiąca życia. Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 stycznia drogą elektroniczną, wypłaty będą odbywać się bezgotówkowo, na wskazany przez rodzica rachunek bankowy.

Na wsparcie będą mogli również liczyć rodzice, którym Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie będzie przysługiwać. Będzie ono dotyczyć dzieci uczęszczających do żłobków czy klubów dziecięcych.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Na dziecko, które nie jest objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, rodzic będzie mógł skorzystać z dofinansowania do żłobka, klubu dziecięcego lub opieki tak zwanego dziennego opiekuna – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego ZUS. Dofinansowanie ma pokrywać koszt opłat za uczęszczanie dziecka do placówki opiekuńczej, bez kosztów wyżywienia, maksymalnie do 400 złotych miesięcznie. Wniosek do ZUS ma składać sam rodzic, natomiast dofinansowanie będzie trafiać bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem. Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia przyszłego roku, natomiast dofinansowanie będzie przysługiwać z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku.

Informacja o przyznaniu świadczenia lub decyzja odmowna pojawią się na profilu rodzica w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button