Informacje

ZUS monitoruje umowy o dzieło [VIDEO]

Od stycznia bieżącego roku umowy o dzieło należy zgłaszać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS podsumował właśnie funkcjonowanie tego rodzaju kontraktów w naszym kraju za okres od stycznia do września. Z raportu wynika, że w całym kraju w tym okresie otrzymano zgłoszenia blisko miliona 200 tysięcy umów o dzieło.

W Polsce umowy o dzieło wykonywało przez pierwszych 9 miesięcy bieżącego roku prawie 268 tysięcy osób, zaś w samym województwie lubelskim ta liczba to 11 tysięcy.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Od stycznia do września tego roku w samym województwie lubelskim do ZUS zgłoszono 21 tys. 600 umów o dzieło, te zgłoszenia wpłynęły od około 2 tysięcy 400 podmiotów, głównie firm a także w niewielkiej liczbie od osób fizycznych – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak dodaje, osób wykonujących umowy o dzieła było w naszym województwie około 11 tysięcy. Z takiej formy korzystają głównie osoby młode, zwykle są to też umowy na krótki okres. Wśród firm najczęściej korzystających z umów o dzieło na Lubelszczyźnie są te z branży architektury, inżynierii i badań technicznych, sporo umów o dzieło zawieranych jest także w dziedzinie kultury, edukacji i rozrywki. Jak dodaje przedstawicielka ZUS, nie każdą umowę o dzieło należy rejestrować w ZUS. Wyjątkami są te zawarte z własnym pracodawcą, a także wykonywane przez firmy w ramach działalności tych firm.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button