Informacje

Od grudnia emeryci będą mogli dorobić więcej [VIDEO]

3960 złotych i 20 groszy brutto – to obowiązujący od grudnia limit przychodu dla osób pobierających wcześniejsze emerytury lub renty. Świadczeniobiorcy mogą więc dorobić o ponad 100 złotych więcej niż w listopadzie bez negatywnych konsekwencji dla swoich emerytur lub rent.

O korzystnych zmianach dla wcześniejszych emerytów i rencistów informuje Małgorzata Korba, rzeczniczka lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Od 1 grudnia osoby pobierające renty i wcześniejsze emerytury będą mogły więcej dorobić do swoich świadczeń, o ponad 100 złotych więcej niż w listopadzie bez konsekwencji dla swoich świadczeń – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału ZUS. Jak tłumaczy, wysokość tych limitów zależy bowiem od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce i pierwszy próg od grudnia będzie wynosił 3960 złotych i 20 groszy brutto. Dodatkowe zarobki do tej kwoty nie będą miały wpływu na wysokość emerytury lub renty. Dopiero po przekroczeniu tego progu świadczenie jest odpowiednio zmniejszane, ale tylko za miesiące, w których doszło do przekroczenia. Emeryci, którzy osiągnęli już wiek emerytalny (kobiety 60 lat, mężczyźni – 65 lat) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń, nie obowiązują ich żadne limity.

Dopiero po przekroczeniu tzw. “drugiego progu” wynoszącego w grudniu 7354 złote i 50 groszy brutto, wypłata świadczenia dla wcześniejszych emerytów i rencistów za miesiąc, w którym tę kwotę przekroczono, jest wstrzymywana. Nowe progi przychodów mają obowiązywać przez 3 miesiące.

Grafika: ZUS

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button