Miasto Puławy

“Mundurówka” posprzątała najstarsze nagrobki [VIDEO]

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości udało się zrealizować tegoroczną akcję Zapal Pamięć. Uczniowie klas mundurowych pod przewodnictwem puławskiego historyka Zbigniewa Kiełba stawili się na cmentarzu włostowickim, by posprzątać najstarsze nagrobki i uczcić pamięć zmarłych zapalając symboliczne znicze.

Pierwotnie akcja zaplanowana była na 29 października, niestety z przyczyn zdrowotnych trzeba było ją przełożyć.

Zbigniew Kiełb podkreślił, ze z powodu pandemii akcja w zeszłym roku odbyła się jedynie online, w tym została przełożona, lecz wreszcie doszła do skutku. – Ten rok jest szczególny, gdyż mamy okrągły jubileusz powstania nekropolii we Włostowicach – przypomniał. – 1801 rok, Adam Kazimierz Czartoryski doprowadza do powstania tego cmentarza, łączy ze starszą częścią innego cmentarza dla innowierców, najstarszy nagrobek pochodzi z 1797 roku, dzięki temu ten cmentarz jest jednym ze starszych w Polsce – w ten sposób Zbigniew Kiełb nakreślił historię włostowickiego cmentarza. Na puławskiej nekropolii znajdują się trzy rodzaje nagrobków: katolickie, ale także prawosławne i protestanckie. Młodzież uczestnicząca w akcji została podzielona na 3 sekcje. Zbigniew Kiełb wyraził radość, że inicjatywa została zorganizowana w wigilię Święta Niepodległości i dzięki temu wiele nagrobków osób zasłużonych zostało posprzątanych przed tym ważnym świętem.

Zbigniew Kiełb – PDDM, Muzeum Czartoryskich w Puławach

Dzięki puławskim uczniom, którzy zaangażowali się w akcję, jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce w Święto Niepodległości będzie bardziej zadbany, na znak pamięci o przodkach i szacunku do naszej historii.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button