InformacjeMiasto Puławy

Licealiści z KEN-u nagrodzeni za film dokumentalny [VIDEO]

Uczniowie puławskich szkół mieli okazję uczestniczyć w projekcie “Młodzi dla historii” organizowanym przez Młodzieżową Akademię Filmową. Dzięki swojemu zaangażowaniu oraz pasji do historii młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN w Puławach zdobyła główną nagrodę za film dokumentalny.

3-osobowy zespół, który zgłosił się do udziału w warsztatach, pracował nad realizacją filmu o mordzie w Kolonii Zbędowice. Alicja Wiraszka, Hubert Bachanek i Mikołaj Sawczuk – bo o nich właśnie mowa – nagrali wspomnienia jednej z mieszkanek tej miejscowości i przy pomocy profesjonalistów zmontowali dokument, którzy został doceniony podczas uroczystej gali w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

– Nagrywaliśmy film o pacyfikacji kolonii Zbędowice w 1942 roku, kiedy tak naprawdę w ciągu jednego dnia cała wieś została wybita przez niemieckich żołnierzy – powiedziała współautorka filmu, Alicja Wiraszka. Babcia jednego z pozostałych autorów jest córką ocalałego partyzanta, co było jednym z głównych bodźców do powstania tego dzieła. Poza tym młodzi puławianie chcieli uczcić pamięć osób, które wtedy zginęły. Chłopcy zajmowali się głównie postprodukcją i nagrywaniem, zaś Alicja była autorką scenariusza. Współautor filmu Mikołaj Sawczuk dodał, że produkcję rozpoczęli od odwiedzin babci Huberta, tam nagrali z nią wywiad oraz ujęcia z miejsca zdarzenia. Następnie tydzień później pojechali do Lublina, by uczyć się w jaki sposób taki film stworzyć, potem z pomocą reżysera filmu zmontowali go. Współautor dzieła a jednocześnie wnuczek kobiety, która w filmie wystąpiła, Hubert Bachanek podkreślił, że im bliżej było finału, tym bardziej spodziewali się wygranej.

Alicja Wiraszka – autorka zwycięskiego filmu, Mikołaj Sawczuk – autor zwycięskiego filmu, Hubert Bachanek – autor zwycięskiego filmu

Zwycięscy uczniowie otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe oraz pamiątkową statuetkę, która zostanie przekazana mieszkańcom Kolonii Zbędowice.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button