InformacjePOLECAMY

Nadchodzą zmiany w nadawaniu telewizji naziemnej

W czerwcu 2022 roku planowana jest zmiana sposobu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Najważniejszym jej elementem jest zastąpienie dotychczasowego standardu DVB-T na DVB-T2 HEVC. Starego typu urządzenia nie będą odbierać nowego sygnału telewizyjnego. Dlatego już dziś warto sprawdzić sprzęt RTV, by odpowiednio wcześniej przygotować się do zmian.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T jest odbierana w Polsce od 2013 roku. Wtedy nastąpiła całkowita zmiana sygnału analogowego na cyfrowy z kodowaniem obrazu MPEG- 4 (H.264/ AVC) i dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3). W tamtym czasie wiele osób musiało kupić nowy telewizor lub specjalny dekoder, by móc w ogóle oglądać telewizję. W czerwcu 2022 roku czekają nas podobne zmiany. Warto zatem przyjrzeć się posiadanym odbiornikom telewizyjnym w domu i sprawdzić, czy obsługują one nowy standard nadawania DVB-T2/ H.265 HEVC.

Lepsza jakość, więcej kanałów

Planowane na przyszły rok zmiany dadzą nam możliwość oglądania większej ilości programów telewizyjnych w znacznie lepszej jakości obrazu i dźwięku, np. HD czy nawet 4K. DVB-T2 to efektywny standard kompresji, który bardziej oszczędnie wykorzystuje częstotliwości, dzięki czemu pozwoli zwiększyć liczbę kanałów w ramach jednego multipleksu. Dlatego po zmianach widzowie zyskają znacznie bogatszą ofertę programową.

 Chcesz dalej oglądać telewizję? Sprawdź na co zwrócić uwagę

Przede wszystkim należy zapoznać się ze specyfikacją posiadanego w domu dekodera czy telewizora i sprawdzić, jaki standard kodowania obsługuje. Jeśli jest to urządzenie przystosowane do odbioru DVB-T2/HEVC, należy jedynie w jego ustawieniach od nowa wyszukać kanały. Jeśli jednak odbiornik nie obsługuje nowego standardu, w czerwcu 2022 roku nie będzie działał poprawnie. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup nowego urządzenia obsługującego standard DVB-T2 i kodek H.265 HEVC wyjaśnia Łukasz Wachowski ze sklepu Rebel Electro zlokalizowanego w budynku HTM, na ul. Fieldorfa „Nila” 18 w Puławach.

Jeśli zmiany standardu nadawania telewizji cyfrowej zmotywują nas do wymiany telewizora, należy pamiętać, by urządzenie, które wybraliśmy przetwarzało dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3 lub – w przypadku telewizorów 4K – Dolby AC-4. Co więcej, jeśli będzie to telewizor z możliwością podłączenia do Internetu, powinien obsługiwać standard HbbTV przynajmniej w wersji 2.0.1. 

Jaki wydatek nas czeka?

W czerwcu 2022 roku większość z nas czeka inwestycja, jeśli chcemy dalej oglądać ulubione programy z naziemnej telewizji cyfrowej. To, ile wydamy zależy od nas i od tego, na jaki sprzęt RTV się zdecydujemy.

Klienci, którzy posiadają w domu sprawny telewizor bez standardu DVB-T2, nie muszą go wyrzucać i kupować nowego. Do takiego urządzenia wystarczy, dokupi

tuner DVB-T2 z obsługą H.265 HEVC, w cenie ok. 100 zł. Natomiast wszyscy Ci, którzy postanowią wymienić telewizor na nowy, w naszym sklepie model 32” przystosowany do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T2 kupią w cenie ok. 750 zł. Z kolei najdroższe modele o przekątnej np. 58” z Internetem i rozdzielczością obrazu 4K UHD to wydatek do 2500 zł – wyjaśnia sprzedawca Rebel Electro.

Już teraz warto zastanowić się, jaki sprzęt będzie dla nas odpowiedni i zainwestować w taki, który nie zawiedzie pomimo stałego rozwoju telewizji cyfrowej. Warto tu podkreślić, że wszyscy klienci, którzy kupili telewizory marki Kruger&Matz w sklepie Rebel Electro w Puławach od 2018 roku bez problemu będą mogli odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 / H.265 HEVC.

W ofercie Rebel Electro posiadamy zarówno telewizory, jak też dekodery wyposażone w tuner cyfrowy DVB-T2 oraz odpowiednie kodeki, dzięki którym po 30 czerwca 2022 roku widzowie nadal będą mogli odbierać telewizję naziemną. Co więcej, szeroki asortyment sprawia, że wraz z telewizorem, klient może u nas kupić do niego uchwyt na ścianę, antenę i inny potrzebny osprzęt – dodaje Łukasz Wachowski i zaprasza na zakupy.

Osoby zainteresowane zakupem urządzeń RTV i AGD mogą odwiedzić sklep Rebel Electro w budynku HTM, przy ul. Fieldorfa „Nila” 18 w Puławach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button