Miasto Puławy

Erasmus w MP5 [VIDEO]

“Więcej możliwości dla każdego dziecka, wczesne wykrywanie trudności dzieci w przedszkolu” – to pełna nazwa międzynarodowego projektu, w którym uczestniczy puławskie Miejskie Przedszkole 5.

Goście z Francji, Włoch i Hiszpanii odwiedzili dzisiaj placówkę w celu wymiany doświadczeń i podsumowania dotychczasowych wspólnych działań w ramach projektu.

Kierownik Wydziału Edukacji z Urzędu Miasta Puławy Agnieszka Zamojska podkreśla, że spotkanie służy wzajemnej wymianie doświadczeń z gośćmi z zagranicy. Zwracała szczególną uwagę na stosowane w naszych placówkach przedszkolnych metody diagnozy i pracy z dziećmi, u których stwierdzono różne deficyty. Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 5 Iwona Chmurzyńska opowiadała o założeniach projektu. W jego ramach są podejmowane działania, których celem jest jak najwcześniejsze wykrycie u dzieci ewentualnych trudności w różnych obszarach: fizycznym, społecznym, emocjonalnym czy poznawczym, na tej podstawie dobierana jest później terapia. Odkryciem ewentualnych trudności u dzieci w ramach projektu zajmuje się cały zespół z członkami z uniwersytetów z Włoch, Francji, Hiszpanii czy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Członkowie zespołu opracowują narzędzia do pracy z dziećmi, które będą jeszcze modyfikowane, gdyż projekt będzie trwał przez cały przyszły rok.

https://www.youtube.com/watch?v=VRNFNQvNT3E

Agnieszka ZamojskaUM Puławy, Iwona Chmurzyńska – Dyrektor MP5

W projekt zaangażowany jest także Katolicki Uniwersytet Lubelski, pełniący opiekę naukowo-badawczą nad projektem.

– W tej chwili prowadzimy badania, które są realizowane od 3-latków do 6-latków – mówi dr Barbara Borowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wspólnie z dr hab. Ewą Domagałą-Zyśk w zeszłym roku prowadziły szkolenia dla nauczycieli. Dr hab. Ewa Domagała-Zyśk podkreślała, że kluczowe jest, aby wychowawca zauważał jak najwcześniej symptomy świadczące o tym, że dziecko może potrzebować pomocy. Dlatego tak ważne jest dostrzeganie przez nauczyciela drobnych sygnałów, tego, co dzieje się w grupie po to, aby reagować jak najwcześniej.

dr Barbara BorowskaKUL, dr hab. Ewa Domagała-Zyśk – KUL

Projekt realizowany jest od września 2019 roku, a zakończy się w sierpniu 2022.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button