Informacje

Podwyżki dla niektórych emerytów [VIDEO]

Pół tysiąca emerytów z województwa lubelskiego otrzymało w październiku podwyżki swoich świadczeń. Wszystko dzięki zmianie przepisów dotyczących emerytur, która zaczęła obowiązywać we wrześniu.

Zgodnie z nowymi regulacjami, emerytury osób, które zaczynają pobierać świadczenie w czerwcu, są wyliczane na takich samych zasadach jak w maju, czyli z dodatkową kwartalną waloryzacją składek.

– We wrześniu tego roku weszły w życie przepisy, które dotyczą sposobu wyliczania emerytur czerwcowych – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego ZUS. Jak dodaje, z tego powodu świadczenia osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2021 roku, zostały ponownie przeliczone. Dla około 500 osób nowe wyliczenia okazały się korzystniejsze, dlatego od października pobierają one wyższe świadczenia, średnio o około 145 złotych miesięcznie brutto. Osoby te otrzymały również wyrównanie tego świadczenia za okres od czerwca do września. Zmiana przepisów to dobra wiadomość dla osób, które będą przechodziły na emeryturę w czerwcu w latach następnych. Ich emerytury będą również wyliczane z dodatkową kwartalną waloryzacją składek, na takich samych zasadach jak emerytury majowe, oczywiście jeśli będzie to korzystniejsze dla danego świadczeniobiorcy.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Jeśli nowe wyliczenia są niekorzystne dla świadczeniobiorcy, emerytura jest wypłacana w tej samej wysokości, co dotychczas. Przeliczenie czerwcowych emerytur nastąpiło z urzędu, a więc nie trzeba było w tej sprawie składać żadnych wniosków. Suma wyrównań za okres od czerwca do września bieżącego roku w województwie lubelskim wyniesie blisko 290 tys. złotych. Osoby, których emerytury wzrosną, decyzję o nowej wysokości świadczenia powinny otrzymać pocztą.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button