InformacjeMiasto Puławy

Grupa Azoty Puławy podpisała kolejną umowę z ZST [VIDEO]

Zespół Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie od początku swojej działalności współpracuje z puławskimi Zakładami Azotowymi. Ze względu na liczne transformacje współpraca ta opierała się na różnych podstawach.

Przez ostatnie 10 lat podstawą taką była umowa partnerska, która w czwartek została przedłużona o kolejne 3 lata. Dzięki temu uczniowie szkoły mogą zdobywać wiedzę i doświadczenie bezpośrednio na instalacjach Grupy Azoty Puławy, a zakład może liczyć na wykwalifikowaną kadrę.

– Umowa będzie trwała przez następne 3 lata, jestem przekonany, że następne zarządy również będą ją przedłużać, corocznie będziemy ustalali zakres potrzeb i naszych możliwości – zapewnia Andrzej Skwarek, członek Zarządu Grupy Azoty. Jak dodał, środki przekazane w ramach umowy posłużą do finansowania wyposażenia sal dydaktycznych oraz laboratoriów, przewidziano także finansowanie stypendiów.

Radości z podpisania nowej umowy nie krył Henryk Głos, dyrektor ZST w Puławach. Podkreślił on, że dzięki środkom przekazanym przez puławskie Azoty udaje się realizować m.in. praktyczną naukę przygotowania do zawodu, co jest niezbędne w przyszłej karierze zawodowej, a nauczyciele mogą się dokształcać. Szkoła otrzymuje również wsparcie merytoryczne.

Andrzej Skwarek – Członek Zarządu Grupa Azoty Puławy S.A. Henryk GłosDyrektor ZST Puławy

Tylko w okresie trwania ostatniej umowy, czyli przez minione 10 lat, ponad 360 osób będących absolwentami ZST znalazło zatrudnienie w puławskim kombinacie.

– Ukończenie technikum dawało od razu taką możliwość, że można było pójść do pracy na Zakłady Azotowe – wspomina Irmina Ziółek-Kłos, absolwentka szkoły, a obecnie pracownica Grupy Azoty Puławy. Jak przyznaje, skończyła w puławskim technikum specjalizację wprost przygotowującą do pracy w Zakładach Azotowych, czyli technologię chemiczną. Wspomina, że już w trakcie nauki w szkole klasy chodziły na wycieczki do Zakładów Azotowych, aby nieco zaznajomić się z tym przedsiębiorstwem.

Irmina Ziółek-Kłos – Absolwentka ZST, pracownica Grupy Azoty Puławy

Zespół Szkół Technicznych w Puławach powstał w 1964 roku jako Zasadnicza Szkoła Przyzakładowa, szkoląca przyszłe kadry dla Zakładów Azotowych w Puławach. Rokrocznie ZST notuje wysokie pozycje w Ogólnopolskim Rankingu Techników publikowanym przez miesięcznik Perspektywy oraz znajduje się na podium wśród techników województwa lubelskiego jeśli chodzi o wyniki egzaminów maturalnych.

autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button