Informacje

Nowe dowody osobiste od listopada

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowali, że od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste.

Nowe dokumenty będą zawierać odciski palców oraz odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego. Zmiany te wynikają z dostosowania prawodawstwa polskiego do wymogów Unii Europejskiej. Nowe dowody z odciskami palców będą ważne przez 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia. Dokumenty osób poniżej tej granicy wiekowej będą ważne przez 5 lat, gdyż od nich odciski palców nie będą pobierane. Ważną informacją jest fakt, że nie trzeba wymieniać dotychczasowych dokumentów tożsamości, można będzie z nich korzystać aż do czasu upływu terminu ich ważności.

W związku ze zmianami w dowodach osobistych mocno ograniczona została możliwość składania wniosku o wydanie dowodu osobistego przez internet. Z takiej opcji mogą skorzystać jedynie osoby niepełnosprawne czy chore, które nie mają możliwości dostania się do urzędu, a po wejściu w życie nowych dokumentów tożsamości wniosek online będzie możliwy tylko w przypadku dokumentu dla dzieci poniżej 12. roku życia.

Foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button