InformacjeMiasto Puławy

Endoskopia, kolonoskopia – od ręki [VIDEO]

Jeszcze niedawno zapisanie się na badanie kolonoskopowe i jego realizacja od ręki graniczyła w Puławach z cudem a ich realizacja możliwa była tylko na zasadach komercyjnych. Zmiany personalne w puławskim SP ZOZ-ie. a także “uwolnienie” puławskiego szpitala od obowiązkowego statusu placówki COVID-wej spowodowały, że w naszym mieście takie badanie zrealizować można teraz bez większych ograniczeń.

Paradoksalnie puławski szpital przez cały czas dysponował i dysponuje dobrze wyposażoną pracownią endoskopową oraz bardzo dobrą kadrą medyczną z doświadczeniami w zachodnioeuropejskich placówkach medycznych.

– Mieszkańcy nie wiedzą, że pracujemy w pełni otwartym szpitalu, szpital w Puławach nie jest szpitalem COVID-owym, jest dostępny w pełnym zakresie świadczonych usług – przypomina dyrektor ds. medycznych puławskiego SP ZOZ dr n. med. Marek Paździor. Zachęcił on pacjentów do korzystania z usług Poradni Endoskopowej, gdzie wykonywane są badania zarówno gastroskopii jak i kolonoskopii, dodatkowo badania te wykonywane są również w trybie ambulatoryjnym ze znieczuleniem. Jak podkreślił dr n. med. Marek Paździor, są to badania refundowane przez NFZ.

Marek Paździor – Dyrektor ds medycznych SP ZOZ w Puławach 

Dostępność badań to jedno, ale warto dowiedzieć się czym jest badanie kolonoskopowe i w jaki sposób się do takiego badania przygotować.

– Do gastroskopii trzeba być 6-8 godzin na czczo, osoby, które chorują na cukrzycę powinny też unikać późnej kolacji – tłumaczy dr Wojciech Kosikowski, specjalista chorób wewnętrznych. Przygotowanie do drugiego badania, kolonoskopii jest nieco bardziej uciążliwe i skomplikowane, polega na wypiciu odpowiedniej ilości płynów i przestrzeganiu zaleconej diety. Dokładną informację na ten temat można uzyskać w rejestracji. Jak dodaje dr Kosikowski, płyny należy pić w przeddzień badania i w dniu badania, trzeba zachować odpowiedni odstęp między ostatnią dawką przyjętych płynów a czasem badania. Preferowany odstęp od zakończenia przeczyszczenia do rozpoczęcia badania wynosi od 2 do 4 godzin.

dr Wojciech KosikowskiSpec. chorób wewnętrznych, gastroenterolog 

Jest duże prawdopodobieństwo, że już niebawem będzie dostępna także opcja badania w znieczuleniu, co w zdecydowany sposób poprawi komfort pacjentów. 

– Wkrótce będziemy wykonywać badania w znieczuleniu ogólnym, w trybie ambulatoryjnym, przed takim badaniem czeka wizyta u anestezjologa, który kwalifikuje do badania w znieczuleniu ogólnym – dodaje dr Wojciech Kosikowski. Jak podkreśla, do takiego badania trzeba mieć skierowanie z odpowiednią adnotacją o znieczuleniu ogólnym, ze względów, które kwalifikują do takiego znieczulenia.

dr Wojciech KosikowskiSpec. chorób wewnętrznych, gastroenterolog 

Jak wskazują statystyki, profilaktyka i regularne badania pozwalają w praktyce wykluczyć niebezpieczeństwo zaawansowania chorób w stopniu trudnym do późniejszego leczenia, zatem warto zgłosić się w dogodnym momencie i nie czekać, aż dotkną nas dolegliwości bólowe.

Dr Kosikowski zauważa, że wielu pacjentów obawia się tych badań i rezygnuje z nich, nie informując o tym wcześniej. Lekarz zaapelował aby w sytuacji rezygnacji poinformować uprzednio o tym fakcie. Swojej decyzji nie trzeba w żaden sposób uzasadniać.

Gastroenerolog podkreślił w swojej wypowiedzi, że w społeczeństwie rośnie świadomość dotycząca badań, jednak najczęściej zgłaszają się do nich osoby, których osoby bliskie zachorowały wcześniej na nowotwór.

Pytany o profilaktykę raka jelita grubego dr Wojciech Kosikowski stwierdził, że zasadniczo jest ona prowadzona u osób powyżej 50. roku życia, a w przypadkach osób z potwierdzonym nowotworem tego rodzaju wśród najbliższych – od 40. roku życia. Profilaktyka jest wskazana również w przypadkach raka żołądka, wykonuje się badania endoskopowe u rodziny. W poradni diagnozowane są choroby zapalne i nowotworowe przewodu pokarmowego, ważne aby pacjenci z anemią samodzielnie nie brali żelaza, powinni w takiej sytuacji przyjść i zbadać się.

dr Wojciech KosikowskiSpec. chorób wewnętrznych, gastroenterolog

Autorzy: P. Nowosadzki, A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button