InformacjeMiasto Puławy

Oszustwa “na fotowoltaikę” [VIDEO]

W ostatnim czasie odnawialne źródła energii cieszą się rosnącą popularnością. Urzędy ogłaszają kolejne edycje programów i dotacji mających na celu wsparcie i zachęcenie do instalowania między innymi paneli fotowoltaicznych. Jak zawsze przy takich okazjach nie brakuje oszustów próbujących wyłudzić nasze dane, lub pieniądze.

Mieszkańcy Puław, w szczególności osiedli domów jednorodzinnych, znaleźli ulotki proponujące skorzystanie z oferty dotacji realizowanych przez jedną z firm. Jak się jednak okazuje, twórcy ulotek nie mają nic wspólnego z oficjalnymi państwowymi czy samorządowymi programami.

Łukasz Kołodziej – Urząd Miasta Puławy

– Otrzymaliśmy od mieszkańców informacje, że na terenie miasta dystrybuowane są ulotki zachęcające do dofinansowań do instalacji fotowoltaicznej, jest to prywatna inicjatywa, czasem wymaga ona wpłacenia zaliczki, więc bardzo prosimy mieszkańców o dogłębne analizowanie przedstawionych ofert – mówi Łukasz Kołodziej, przedstawiciel puławskiego Urzędu Miasta. Dodał też, że istnieje możliwość dofinansowania z programu „Mój Prąd” w kwocie nieprzekraczającej 3 tysiące złotych, należy jednak w tej sprawie skonsultować się z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta ewentualnie z doradcami przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Przedstawiciel Urzędu Miasta podkreślał, aby zwracać szczególną uwagę i analizować oferty pojawiające się na rynku, w większości są to oferty komercyjne, nieco imitujące programy rządowe.

Nie dajmy się nabrać. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności zwłaszcza, jeśli ktoś oferuje nam niezwykle korzystne warunki i realizację w bardzo krótkim terminie. Warto sprawdzać też wiarygodność danej firmy choćby w Internecie. Puławska policja co prawda nie otrzymała jeszcze żadnego zgłoszenia o przestępstwie popełnionym w ten sposób, jednak w innych powiatach dochodziło już do sytuacji, gdzie po wpłaceniu zaliczki wynoszącej kilkanaście tysięcy złotych kontakt się urywał. Jeżeli chcemy zacząć korzystać z ekologicznych rozwiązań zawsze kontaktujmy się najpierw z urzędem i tam pytajmy o możliwości dotacji i wsparcia.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button