InformacjeMiasto Puławy

Rada Miasta upamiętniła Sierpień `80 [VIDEO]

We wtorek 31 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Puławach odbyła się uroczysta sesja z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ “Solidarność”. Obchody miały odbyć się w roku 2020, jednak uniemożliwiły to ówczesne obostrzenia pandemiczne.

Podczas okolicznościowego zgromadzenia uczczono pamięć pracowników puławskich Zakładów Azotowych oraz przyjęto Stanowisko Rady Miasta w sprawie upamiętnienia rocznicy wydarzeń z sierpnia 1980.

Uchwałę odczytała przewodnicząca Rady Miasta Bożena Krygier:

W 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych kończących strajki na Wybrzeżu i powstania NSZZ Solidarność, Rada Miasta Puławy oddaje hołd wszystkim, którzy w tamtym czasie nie bacząc na trudy i doznawane prześladowania, z wielkim poświęceniem ponieśli ofiary dla dobra Ojczyzny. Powstanie Solidarności było przełomowym wydarzeniem historycznym, które wpłynęło na dalsze losy kraju i narodu polskiego, a także innych narodów tzw. bloku wschodniego. Trzeba jednak pamiętać, że nie byłoby Porozumień Sierpniowych bez wydarzeń Lubelskiego Lipca, to z Lubelszczyzny i Zakładów Azotowych ruszyła lawina zmian. Dowodem na to, jak wielkie w ludziach było pragnienie wolności i chęć zmian niech będzie fakt, że do NSZZ Solidarność przystąpiło prawie 4 tysiące pracowników Zakładów Azotowych, 700 pracowników Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego, 550 z PiWET oraz tysiące w innych zakładach pracy. Została przełamana bariera strachu.  Solidarność była wielkim pokojowym ruchem społecznym, dążącym do odzyskania niepodległości i wolności oraz przywrócenia godności człowieka. Jej powodzenie było możliwe, bo w działalność zaangażowało się tysiące dobrych i szlachetnych ludzi, którzy nie bacząc na swoje korzyści walczyli jak ich pradziadowie w kolejnych powstaniach narodowych o dobro wspólne. Solidarność, będąc ruchem społecznym, przyniosła nowe zmiany w polityce o znaczeniu historycznym. Narodowi polskiemu oraz innym narodom Europy dała nadzieję na budowanie społeczeństw wolnych i świadomych swej tożsamości, biorąc w Polsce na siebie ciężar przemian.

Bożena Krygier – Przewodnicząca RM Puławy

Podczas sesji wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Puław. Wyróżniono nimi Andrzeja Świderskiego oraz pośmiertnie Kazimierę Górską, w imieniu której Odznakę odebrała jej córka, Aneta Górska-Kot.

W swojej wypowiedzi, wyraźnie wzruszona, wspominała swoją mamę oraz własne, trudne dzieciństwo lat 80.Aneta Górska-Kot podkreślała, że jej mama była dumna z przemian, które zaszły także w Puławach już po sukcesie Solidarności.

Aneta Górska-Kot – córka Kazimiery Górskiej

Uroczystości towarzyszyły wykłady Krystyny Murat i dra Leszka Pietrzaka dotyczące wydanej na tę okoliczność książki z zebranymi wspomnieniami pracowników Zakładów Azotowych biorących udział w strajkach. Podczas sesji, w ramach części artystycznej, wystąpiła Natalia Kosmowska, znana m.in. z udziału w programach telewizyjnych i licznych konkursach.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button