Informacje

Maturzyści a renta rodzinna – co trzeba wiedzieć? [VIDEO]

To ważne informacje dla tegorocznych maturzystów, którzy dostali się na studia i pobierają rentę rodzinną. Aby dalej pobierać świadczenie, należy powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o kontynuacji nauki.

Jakie dokumenty należy przedstawić w ZUS i czy dłuższa pomaturalna przerwa wpływa na wypłatę renty? Wyjaśnia to rzeczniczka lubelskiego ZUS, Małgorzata Korba.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

– Renta rodzinna przysługuje po ubezpieczonym zmarłym członku rodziny, i tak np. uczniom i studentom przysługuje renta po zmarłym rodzicu do ukończenia 25. roku życia pod warunkiem, że te osoby kontynuują naukę – informuje Małgorzata Korba, rzeczniczka lubelskiego ZUS. Jak dodaje przedstawicielka instytucji, maturzystom renta przysługuje do końca sierpnia, a później mogą ją z powrotem uzyskać od 1 października, gdy rozpoczną naukę na studiach wyższych. Jest jednak sposób, aby uzyskać rentę rodzinną również za wrzesień. W tym celu wystarczy maksymalnie do końca września dostarczyć do placówki ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z potwierdzeniem przyjęcia na pierwszy rok studiów. Takim dokumentem może być np. wydruk z internetowego systemu rekrutacji. Gdy w październiku uczelnia będzie mogła wydać zaświadczenie o rozpoczęciu studiów, student powinien dostarczyć je również do ZUS, żeby otrzymywać dalszą wypłatę świadczenia.

Osoba, która pobiera rentę rodzinną z ZUS powinna także pamiętać o informowaniu instytucji w przypadku przerwania nauki. W przeciwnym wypadku wypłacone nienależnie świadczenia będzie musiała zwrócić wraz z odsetkami.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button