InformacjeMiasto Puławy

Cud nad Wisłą w Puławach – debata profesorska

15 sierpnia w całej Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Dzień ten ustanowiono na pamiątkę Bitwy Warszawskiej zwanej “Cudem nad Wisłą”.

Z okazji zbliżającego się święta w Pałacu Czartoryskich w Puławach odbyła się debata z udziałem prof. Grzegorza Nowika, prof. Janusza Odziemkowskiego, dr Marka Tarczyńskiego, płk dr hab. Juliusza Tyma. Podczas spotkania prezentowano najważniejsze wydarzenia oraz założenia, które przyjęli dowódcy zarówno strony polskiej, jak i sowieckiej.

Dyskusja dotyczyła nie tylko istoty walk pod Radzyminem i Ossowem, ale także kluczowego, ze względu strategiczno-wojskowego, kontruderzenia znad Wieprza, które zostało zaplanowane podczas pobytu marszałka Piłsudskiego w Puławach oraz bezcennej roli wywiadu. Po debacie uczestnicy oraz widzowie transmisji wysłuchali wykładu puławskiego historyka Roberta Ocha na temat pobytu Józefa Piłsudskiego w Puławach od strony nie tylko wojskowej, ale także tej społecznej. Spotkanie prowadziła Maria Műller, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Puław.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button