InformacjeMiasto Puławy

Tour de Konstytucja w Puławach [VIDEO]

Niesprzyjająca aura pogodowa nie odstraszyła mieszkańców Puław, którzy w piątkowe przedpołudnie wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Tour de Konstytucja.

Zwój Konstytucji, który od czerwca podróżuje po kraju, odwiedzając polskie miasta i miasteczka, zawitał także do Puław. Projekt został przygotowany na setną rocznicę uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i jest okazją do spotkań i rozmów o tym, co dla nas znaczą zapisy zawarte w tym najważniejszym dla Polaków dokumencie.

Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka mówiła o tym, że Konstytucja porządkuje nasze życie. Podkreśliła, że ten dokument mówi zarówno o relacjach obywatel-władza jak i prawach oraz wolnościach każdego z nas.

Z kolei były sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Mirosław Wyrzykowski zwracał uwagę, że Konstytucja jest drogowskazem i odpowiedzią na wszystkie podstawowe pytania, które można zadać sobie jako obywatel. Jak podkreślił, największą zaletą jest jej stałość. Konstytucję określił jako “instrukcję obsługi państwa”, w której najważniejszy jest obywatel.

Danuta Przywara – Helsińska Fundacja Praw Człowieka, prof. Mirosław Wyrzykowski – były sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Gośćmi w Puławach byli m.in. sędziowie i prokuratorzy, a organizacją wydarzenia zajęło się kilkanaście organizacji prawniczych z całej Polski. Patronatem objął je Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button