Miasto Puławy

15 sierpnia wspomnimy Żołnierzy Wyklętych [VIDEO]

Z uwagi na pandemiczne obostrzenia wiele imprez, które miały odbyć się na początku tego roku, zostało przełożonych. Tak też się stało z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dlatego 15 sierpnia będziemy obchodzić to święto wraz z imprezami towarzyszącymi.

Oprócz oficjalnych uroczystości na dziedzińcu przed Pałacem Czartoryskich nie zabraknie spotkań autorskich, wyświetlenia filmu i Biegu Tropem Wilczym, który przygotowuje Fundacja Bezmiar.

– Rozpoczynamy o godz. 10:00 na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich, tam będzie uroczystość złożenia kwiatów oraz spotkania autorskie – zapowiada Maryla Miłek z fundacji BezMiar. Odbędzie się między innymi spotkanie z pochodzącą z Puław Beatą Kopcińską, która wspólnie z Powiatem Puławskim wydała książkę “Lubelskie wilki. Dzieje zgrupowań partyzanckich Lubelszczyzny”. W puławskich uroczystościach weźmie udział prof. Mariusz Mazur, autor publikacji “Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956”, będzie możliwość uzyskania od niego autografu. Innym wydarzeniem towarzyszącym będzie film o “Ince” zatytułowany “Są sprawy ważniejsze niż śmierć” wyświetlany w salce konferencyjnej MOSiR-u najpierw o 10:30, a następnie o 13:30. O godz. 12:00 rozpocznie się Bieg Tropem Wilczym.

Jak mówi Elżbieta Krawczyk z Fundacji BezMiar zapisy na główny, 5-kilometrowy bieg co prawda się zakończyły, jednak jest możliwość zapisania się jeszcze w dniu zawodów w ich biurze. Tacy uczestnicy nie otrzymają wprawdzie medalu ogólnopolskiego ani pakietów startowych, jednak dostaną inny, również pamiątkowy krążek. Biuro zawodów rozpocznie pracę o 10:30, oprócz biegu głównego zaplanowano też dystanse honorowe 1963 metry oraz dla maluchów bieg 196,3 metra. Dzieci pobiegną pod opieką dorosłych.

Biegi mają na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, jak zapewniają organizatorzy każdy może przebyć ten dystans, nawet truchtem czy po prostu idąc.

Maryla Miłek – Fundacja BezMiar, Elżbieta Krawczyk – Fundacja BezMiar

Przypominamy, że uroczystości będą odbywały się 15 sierpnia przed Pałacem Czartoryskich oraz na stadionie miejskim.

Autor: M. Owczarz

Grafika: Fundacja BezMiar

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button