Informacje

Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Polsce [VIDEO]

Liczba obcokrajowców zatrudnionych w naszym kraju stale rośnie. Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na koniec czerwca liczba osób zza granicy zgłoszonych do ubezpieczeń wyniosła blisko 819 tysięcy.

Podobny trend widać także w województwie lubelskim, gdzie wśród grupy obcokrajowców zdecydowanie przeważają nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Od około roku liczba cudzoziemców zarejestrowanych w polskim ZUS stale rośnie, w samym województwie lubelskim na koniec czerwca było ich niemal 26 tysięcy, czyli o około 10 proc. więcej niż jeszcze w marcu tego roku – mówi Małgorzata Korba, przedstawicielka lubelskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak dodaje rzeczniczka ZUS, zdecydowaną większość z nich, bo ponad 17 tysięcy osób, stanowią Ukraińcy. Na drugim miejscu, ponad 6 tysięcy osób, są Białorusini. Większość z nich to osoby zatrudnione na umowie o pracę, a niemal tysiąc obcokrajowców prowadzi w naszym regionie własną działalność gospodarczą.

W rejestrach ZUS w województwie lubelskim widnieją obywatele w sumie ponad 70 państw, w tym między innymi tak odległych jak Tanzania, Filipiny czy Kolumbia. Łącznie cudzoziemcy stanowią około 3,5 procent ogółu wszystkich osób ubezpieczonych na Lubelszczyźnie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button