InformacjeLPU24POLECAMY

Pszczela rodzina zamieszka na dachu Galerii Zielonej

Galeria Zielona zaprosiła wyjątkowych gości z pasieki rodzinnej Dom w Szczerym Polu! Do 20 lipca na dachu Galerii na II piętrze zamieszka pszczela rodzina, którą będzie można bezpiecznie obserwować zza szyby w godzinach otwarcia Galerii.

Co trzeci kęs naszego pożywienia zawdzięczamy pszczołom – 80% gatunków roślin uprawnych w naszym kraju jest owadopylna. Dzięki nim możemy się cieszyć nie tylko smakiem jabłka, truskawek, ogórków czy papryki, ale nawet kakao i kawy.

Praca pszczół to oczywiście również niezastąpiony miód, który zaliczany jest do super żywności. Nie tylko ze względu na swój smak, ale również dzięki właściwościom antyseptycznym. Jest cennym lekiem przeciwzapalnym i przeciwdziała zakażeniom. Aby powstał 1 kg, pszczoły muszą zebrać nektar z 4 milionów kwiatów!

Do ratowania populacji pszczół przyczyniają się miejskie pasieki. Co zapewniają nam pszczoły żyjące w mieście? Oczywiście piękne rośliny, bo dzięki zapylaniu obecność pszczół pozytywnie wpływa na rozwój miejskiej roślinności. Miejski miód jest w pełni czysty i pełnowartościowy, niczym nie ustępuje temu pochodzącemu z pasiek zlokalizowanych w na terenach rolniczych. Nie występują w nim substancje szkodliwe, takiej jak środki ochrony roślin, metale ciężkie czy substancje znajdujące się w spalinach samochodowych.
Czy możemy coś zrobić, mieszkając w mieście, by pomóc naszym pszczelim przyjaciołom? Jak najbardziej! Na balkonach i parapetach naszych mieszkań i domów możemy posadzić takie rośliny, jak: aksamitki, lawenda, wrzos, werbena, nasturcje, melisa, mięta, oregano, tymianek, nagietek czy kocimiętka. W ogrodach natomiast dereń, berberysy, kłosownice, rozchodniki, w żywopłotach irgę lub kalinę. Oprócz tego ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, nie obcinać trawników i pozwolić rosnąć im naturalnie, z mniszkami czy stokrotkami. Pszczołom samotnicom mogą się przydać tzw. pomoce gniazdowe, czyli trzcinowe rurki, w których będą mogły założyć gniazdo.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button