InformacjeMiasto Puławy

Lekarze testowali robota chirurgicznego [VIDEO]

Nowinki technologiczne docierają także do Puław. W środę lekarze z puławskiego szpitala mieli możliwość obejrzenia i wypróbowania swoich sił w użyciu najnowszej generacji robota chirurgicznego.

Robot jest przeznaczony do przeprowadzania operacji wewnątrz jamy brzusznej pacjenta. Sprzęt został sprowadzony do Puław w celu prezentacji jego możliwości.

-Z przyjemnością pokazujemy najnowszą technologię w robotyce, robot jest przełomem na skalę światową ponieważ tworzy w pamięci wirtualne pole operacyjne – tłumaczy Zbigniew Zinkiewicz, dyrektor firmy Medico Systems. Sam robot składa się z kilku ramion, jedno z nich służy do trzymania kamery, która zagląda do wnętrza pacjenta, 3 lub 4 ramiona z narzędziami do wykonywania zabiegów. Pytany o przewagi robota nad tradycyjnymi zabiegami, Zbigniew Zinkiewicz mówi o obrazowaniu trójwymiarowym. Dzięki robotowi lekarze widzą wnętrze pacjenta właśnie trójwymiarowo, w dziesięciokrotnym powiększeniu.

Zbigniew Zinkiewicz dyrektor firmy Medico Systems

Każdy lekarz, który pojawił się tego dnia na prezentacji mógł wypróbować działanie robota przeprowadzając testowy zabieg w sztucznej jamie brzusznej.

Kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Puławach dr n. med. Janusz Ciechan nie ukrywał, że jako doświadczony lekarz jest pod dużym wrażeniem robota jako pomocnego narzędzia w pracy medyka. Podkreślał w swojej wypowiedzi, że to wciąż lekarz wykonuje operację, a robot może być bardzo pomocny w jego rękach, dzięki niemu medyk widzi zdecydowanie więcej, ma tez większą możliwość wykonywania bardziej precyzyjnych ruchów.

dr n. med. Janusz Ciechan – kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SP ZOZ w Puławach

Zakupem robota chirurgicznego jest zainteresowany puławski szpital, jednak na pewno jeszcze nie w tym roku.

Dyrektor puławskiego SP ZOZ podkreślał, że placówka w Puławach jest dość dużym szpitalem, dlatego musi obserwować to, w jaki sposób rozwijają się najnowsze technologie. Piotr Rybak mówił o tym, że w obecnej medycynie poszukiwanie technicznych nowinek wydaje się nieodzowne, ponieważ pozwalają one na podejmowanie właściwych decyzji przez lekarzy. Dyrektor podkreślał, że obecność firmy, która skonstruowała robota, świadczy o tym, że dostrzegła ona potencjał w puławskim szpitalu. Dyrektor puławskiego SP ZOZ zapewnił, że w przyszłości będzie się starać, aby mieć tego rodzaju urządzenie na stałe.

Piotr Rybak – dyrektor SP ZOZ w Puławach

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button