InformacjeMiasto Puławy

Wystawa IPN w Parku Solidarności [VIDEO]

Do 22 lipca w Parku Solidarności mieszkańcy Puław mogą oglądać wystawę pod tytułem “TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80”. Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej upamiętnia 45. rocznicę protestów robotniczych w Radomiu, Ursusie i Płocku.

Na uroczystym otwarciu wystawy zjawili się przedstawiciele IPN-u, miasta, wojska polskiego i związków zawodowych.

Jak mówi dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Krzysztofik, wystawa została pierwszy raz pokazana 25 czerwca w Ursusie. W swojej wypowiedzi naświetlił on historyczne tło wydarzeń sprzed 45 lat. Marcin Krzysztofik przypomniał, że 25 czerwca 1976 roku w całej Polsce strajkowało około 120 zakładów pracy z powodu zapowiedzianych drastycznych podwyżek cen. Wiadomo, że w samym Radomiu w związku z protestami zatrzymanych zostało ponad 650 osób, wielu z protestujących otrzymało nawet 10-letnie wyroki.

Autor regionalnej części wystawy Adrian Lesiakowski zwracał uwagę w swojej wypowiedzi na postawy ludzi, które przyczyniły się do późniejszego powstania „Solidarności”. Podkreślał odwagę osób, które jako pierwsze zaczęły wydawać niezależne wobec władzy komunistycznej materiały.

Marcin Krzysztofik – Dyrektor IPN w Lublinie, Adrian Lesiakowski –  autor części regionalnej wystawy (wypowiedzi z piątku)

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button