InformacjeMiasto Puławy

Muzeum Badań Polarnych pod auspicjami Ministerstwa Kultury [VIDEO]

W piątek dokonano kolejnego poważnego kroku na drodze do pełnego otwarcia powstającego w Puławach Muzeum Badań Polarnych. W obecności Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego podpisano umowę o współprowadzeniu instytucji przez samorząd Województwa Lubelskiego oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

– Muzeum Badań Polarnych w Puławach to jest inicjatywa takich pozytywnych „zapaleńców”, przede wszystkim pana doktora Andrzeja Piotrowskiego, ale także środowiska lubelskiego, związanego z polskim dziedzictwem polarnym – mówił podczas uroczystości wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński. Szef resortu kultury podkreślał również zasługę w powstaniu Muzeum obecnej na uroczystości posłanki Prawa i Sprawiedliwości, Gabrieli Masłowskiej. – Jest to idea potrzebna społecznie, myślę, że będzie to miejsce bardzo popularne, które (…) będzie przypominało, badało i popularyzowało bardzo ważny dorobek naukowy, dotyczący eksploracji obu biegunów – dodał prof. Gliński.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski podkreślał wagę i znaczenie badań polarnych w kontekście kultury narodowej. Z kolei dyrektor Muzeum Badań Polarnych Andrzej Piotrowski wyraził nadzieję, że kierowana przez niego placówka pomoże wypełnić luki, które istnieją w świadomości społecznej dotyczącej polskich badaniach polarnych. Posłanka na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości mówiła o tym, że wysiłki prowadzone w kierunku utworzenia Muzeum Badań Polarnych trwały wiele lat. Parlamentarzystka podkreślała znaczenie wkładu polskich polarników w światowe badania tej dziedziny.

prof. Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Andrzej Piotrowski – dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach, Gabriela Masłowska – Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość

Tymczasem zbiory Muzeum, którego siedziba znajduje się przy ul. Czartoryskich, stale się powiększają. Placówka dysponuje choćby fotografiami śnieżynek wykonanymi podczas belgijskiej wyprawy arktycznej przez Antoniego Dobrowolskiego do jego pracy “Historia naturalna lodu”. Ponadto w zbiorach Muzeum znajdują się także zdjęcia z Wysp Kurylskich, autorstwa Andrzeja Piotrowskiego. Do puławskiej placówki została też przekazana wystawa “Wielka Droga Północna” rosyjskiego filmowca Leonida Krugłowa, pokazująca krajobrazy Syberii. Nie brakuje także puławskich akcentów. Muzeum posiada w swoich zasobach między innymi maskę pośmiertną i popiersie księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Zgodnie z planami Muzeum miałoby być otwarte dla zwiedzających już w lipcu. To pierwsza tego typu placówka w naszym kraju.

Autorzy: A. Koter, P. Skibniewski

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button