InformacjeMiasto Puławy

220-lecie Świątyni Sybilli w Puławach [VIDEO]

W roku 1801 księżna Izabela Czartoryska założyła pierwsze muzeum pamiątek narodowych na ziemiach polskich. Swoje zbiory postanowiła ulokować w wybudowanej w przypałacowym parku Świątyni Sybilli. Muzeum Czartoryskich w Puławach uczciło tę okrągłą, 220 rocznicę uroczystymi, dwudniowymi obchodami.

W sobotę 19 czerwca w sali konferencyjnej Pałacu odbyła się konferencja “Aby przeszłość przyszłości odnowić pamięcią”, którą śledzić można było online. Na niedzielę przygotowano atrakcje w pobliżu samej świątyni oraz w Domku Gotyckim. Zebrani na miejscu mieszkańcy Puław mieli okazję zajrzeć do wnętrza “Sybilli” tak, jak wyglądała za czasów Czartoryskich dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości.

Ponadto w Domku Gotyckim prezentowana była rekonstrukcja zaginionego “Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi, wykonana przez doktora Łukasza Nawrockiego.

– W Świątyni Sybilli księżna umieściła pamiątki po monarchach, bohaterach narodowych w szkatule królewskiej; szkatuła królewska była skrzynką hebanową, miała trzy piętra wyściełane aksamitem i tam właśnie były umieszczone te wszystkie przedmioty, które chciała ocalić – opowiadała Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach. Jak mówiła, Świątynia Sybilli w tym czasie była miejscem do którego podążali zwiedzający, tak aby ukoić ból i cierpienie po utracie Ojczyzny.

Autor rekonstrukcji „Portretu Młodzieńca” dr Łukasz Nawrocki zwrócił z kolei uwagę na fakt, że to właśnie w Puławach 220 lat temu wszystko się zaczęło i właśnie tu Izabela założyła pierwsze muzeum – Świątynię Sybilli. Dr Nawrocki mówił o ikoniczności dzieła „Portret Młodzieńca”, którego rekonstrukcję wykonał. – Portret jest uznawany za zaginiony, nie wiemy, czy istnieje, czy nie został zniszczony, przypuszczam, że gdzieś jednak funkcjonuje – dodał dr Nawrocki. Przez pół roku artysta tworzył rekonstrukcję dzieła, dr Nawrocki dysponował jedynie czarno-białymi zdjęciami udostępnionymi mu przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Autor rekonstrukcji podkreślał, że praca była bardzo złożona i wieloetapowa.

Honorata MielniczenkoDyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach, dr Łukasz Nawrockiartysta, autor rekonstrukcji “Portretu Młodzieńca”

Całość wydarzenia zwieńczył koncert męskiego zespołu wokalnego Kairos.

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button