Informacje

W zgłoszeniach do ZUS trzeba wskazać zawód ubezpieczonego [VIDEO]

Od 16 maja płatnicy składek w ZUS mają nowy obowiązek. Muszą oni wskazać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jaki zawód wykonuje ubezpieczona u nich osoba.

Informacje te mają posłużyć głównie do celów statystycznych, między innymi analiz i prognoz dotyczących rynku pracy oraz przemian sytuacji społecznej w naszym kraju, o czym mówi rzeczniczka lubelskiego ZUS Małgorzata Korba.

Małgorzata Korba – rzecznik lubelskiego ZUS

-Takie informacje pomogą monitorować rynek pracy, na przykład sprawdzać, które zawody są deficytowe, szacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i kiedy – wyjaśnia Małgorzata Korba. Jak dodaje, dane będą więc głównie wykorzystywane do celów statystycznych, zapotrzebowanie na takie informacje zgłaszają coraz liczniej ministerstwa, Główny Urząd Statystyczny, uczelnie i różne instytuty naukowo-badawcze. Przedstawicielka ZUS podkreśla, że kod zawodu należy podawać w zgłoszeniach wysyłanych do ZUS od 16 maja, dotyczy on każdego ubezpieczonego bez względu na rodzaj umowy, jaką wykonuje. W dokumencie trzeba podać zawód zgodny z faktycznymi obowiązkami ubezpieczonego.

Wymóg dotyczy osób, które zostały zgłoszone przez płatnika do ubezpieczeń 16 maja lub później. Obowiązek podawania zawodu ubezpieczonego wynika ze zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych, które właśnie weszły w życie.

Foto: ZUS

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button