Informacje

Rekordowa liczba ubezpieczonych cudzoziemców na Lubelszczyźnie [VIDEO]

O prawie cztery i pół tysiąca zwiększyła się liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS w województwie lubelskim. Osób spoza naszego kraju ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w naszym regionie jest teraz więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Na samym początku pandemii liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS nieco spadła z powodu zamknięcia granic, jednak i tak był to najmniejszy spadek w skali naszego kraju, wyniósł on około 3 procent. Już od czerwca ubiegłego roku obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS na Lubelszczyźnie zaczęło dynamicznie przybywać.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w województwie lubelskim

– Liczba cudzoziemców z ubezpieczeniem społecznym w ZUS jest w tej chwili najwyższa w historii – informuje Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak dodaje, na koniec marca w województwie lubelskim w ZUS było zgłoszonych prawie 23,5 tysiąca obcokrajowców, to jest o jedną czwartą więcej niż w lutym ubiegłego roku, czyli jeszcze przed pandemią koronawirusa. Za ten wzrost odpowiadają przede wszystkim obywatele Ukrainy, których przybyło prawie o 3 tysiące oraz ubezpieczeni z Białorusi, których liczba wzrosła w województwie lubelskim o ponad 1200.

Również w skali całej Polski ZUS notuje rekordowe statystyki dotyczące ubezpieczenia obcokrajowców. Ich liczba przekroczyła bowiem 780 tysięcy. Zdecydowana większość cudzoziemców na Lubelszczyźnie jest zatrudniona na umowie o pracę. Należy pamiętać, że dane ZUS nie obejmują osób, które pracują m.in. na umowie o dzieło lub są ubezpieczone w KRUS.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button