InformacjePowiat PuławskiPuławy

Grypa ptaków w naszym powiecie

W ostatnim czasie na terenie powiatu puławskiego wykryto przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI. Ognisko tej zwierzęcej choroby zakaźnej potwierdzono między innymi w Gołębiu.

W związku z tym wojewoda lubelski wydał rozporządzenie, w którym określa się tak zwany obszar zapowietrzony w promieniu 3 kilometrów od ogniska grypy ptaków, obejmujący miejscowości Gołąb i Wólka Gołębska. Wydzielono również obszar zagrożenia w promieniu 7 kilometrów poza obszarem zapowietrzonym, w którym znajduje się większość miejscowości gminy Puławy.

Zarówno w obszarze zapowietrzonym jak i zagrożonym hodowcy drobiu są zobowiązani do stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego, takich jak np. maty dezynfekcyjne. Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem wojewody, należy ograniczyć kontakt drobiu z dzikim ptactwem oraz ptakami z innych gospodarstw tak, aby choroba dalej się nie rozprzestrzeniała.

Grypa ptaków, wywołana wirusem H5N8, nie jest groźna dla człowieka. Zaleca się jednak stosowanie pewnych środków ostrożności, szczególnie u osób, które zawodowo mają kontakt z ptakami dzikimi, muszą one przestrzegać rutynowych zasad higieny. Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

Foto: Pixabay

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button