Informacje

Znamy plan luzowania obostrzeń na maj

Malejąca liczba nowych zakażeń koronawirusem oraz poprawiająca się sytuacja w szpitalach pozwala na złagodzenie nałożonych wcześniej przez rząd restrykcji. Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili plan luzowania obostrzeń w zależności od tego, czy trend spadkowy będzie się dalej utrzymywał.

Pierwsze zmiany mają nastąpić już 1 maja. Od tego dnia zostaną otwarte kryte obiekty sportowe i pływalnie dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży z obłożeniem do 50 procent. W aktywności sportowej na świeżym powietrzu będą mogły zaś uczestniczyć 50-osobowe grupy. Już po majówce w reżimie sanitarnym do swojej działalności powrócą galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane. Również od 4 maja otwarte zostaną galerie sztuki i muzea. Wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych powrócą zaś do nauki stacjonarnej. Z kolei od 8 maja dla swoich gości mają otworzyć się hotele, ich obłożenie będzie mogło wynieść połowę wszystkich dostępnych miejsc.

O ile pozytywne statystyki dotyczące zakażeń się utrzymają, od połowy przyszłego miesiąca czekają nas spore zmiany. Od 15 maja restauratorzy będą mogli otworzyć swoje ogródki na świeżym powietrzu dla gości, dopuszczone zostaną także imprezy okolicznościowe na zewnątrz z limitem do 25 osób. Teatry i kina będą mogły wystawiać spektakle oraz wyświetlać projekcje również na świeżym powietrzu. Od 15 maja planuje się także wprowadzenie w klasach 4-8 oraz szkołach średnich nauczania hybrydowego. Wiele wskazuje na to, że od tego dnia nie będziemy już musieli nosić maseczek w otwartej przestrzeni. Ważne informacje także dla kibiców. Obiekty sportowe zostaną dla nich otwarte, na razie w liczbie jedynie jednej czwartej dostępnych miejsc.

Jeśli po wprowadzeniu tych zasad nie nastąpi zauważalny wzrost zakażeń, pod koniec maja planowany jest powrót uczniów wszystkich szkół do standardowego nauczania. Poza tym restauracje będą mogły przyjmować gości wewnątrz lokalu, w reżimie sanitarnym z obłożeniem do 50 procent. Zwiększony zostanie także limit osób mogących uczestniczyć w imprezach okolicznościowych, będzie to 50 osób, wesela czy komunie będą mogły odbywać się także wewnątrz. W kinach i teatrach zajęta będzie mogła być połowa dostępnych miejsc. Pod koniec maja planowane jest też ponowne otwarcie siłowni czy klubów fitness.

foto archiwalne

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button