Informacje

Konfederacja proponuje zmiany w finansowaniu edukacji [VIDEO]

Kwestie utrzymania i finansowania szkół prowadzonych przez samorządy od dawna były tematami licznych dyskusji. Na ostatniej sesji Rady Miasta również poruszano ten temat i szukano rozwiązań z powodu niewystarczającej subwencji oświatowej i coraz większej kwoty dokładanej przez miasto.

Przedstawiciele lubelskich struktur Konfederacji zorganizowali konferencję prasową w Puławach, na której poruszono ten temat. Puławski radny, Andrzej Kuszyk przedstawił stosunek kosztów oświaty w mieście, które wynoszą około 102 mln zł, i wysokości subwencji na poziomie około 45 milionów złotych.

Problemem są również podwyżki dla nauczycieli, które są odgórnie narzucane, lecz nie idzie za tym proporcjonalny wzrost subwencji. Jednak oprócz narzekań organizatorzy zaproponowali również rozwiązania.

My jako Konfederacja, jako Ruch Narodowy wychodzimy do rządu z apelem o wprowadzenie bonu oświatowego. Chcemy aby rząd zdjął obciążenia związane z edukacją z samorządów i wziął je na siebie, aby samorządy przetrwały ten ciężki okres pocovidowy, który będziemy mieć za chwile – mówi Rafał Mekler, przedstawiciel wojewódzki Ruchu Narodowego. Jak mówi Mekler, bon oświatowy to pewien kapitał, suma aktywów, którą każdy uczeń wnosi do wybranej przez siebie szkoły. Według niego w systemie edukacji powinno się aplikować rozwiązania wolnego rynku, tak aby szkoły niejako rywalizowały o uczniów, co będzie miało wpływ na możliwości finansowe placówek edukacyjnych.

Radny Rady miasta Lublin Stanisław Brzozowski podkreślał z kolei, że należy dać więcej przestrzeni rodzicom do decydowania o losie ich dzieci. Jego zdaniem zmiany w finansowaniu edukacji dałyby pozytywne skutki.

Rafał Mekler -Pełnomocnik wojewódzki Ruchu Narodowego Konfederacja, Stanisław BrzozowskiRadny Rady Miasta Lublin

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button