Informacje

Oszuści internetowi coraz bardziej pomysłowi [VIDEO]

Zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Niestety, jak wszędzie, również przy tego typu transakcji nie brakuje oszustów. W ostatnich dniach policjanci z Puław zatrzymali dwóch mężczyzn sprzedających nieistniejące przedmioty oraz proponujących kredyty, na które pobierali zaliczki, po których urywali kontakty.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że oszuści zdarzają się nie tylko wśród sprzedających.

W ostatnim czasie ofiarami oszustów padają już nie tylko osoby, które chcą coś kupić, wpłacą pieniądze i nie otrzymają towaru, ale także osoby, które chcą coś sprzedać – mówi podkom. Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy puławskiej KPP. Jak mówi rzeczniczka, jest to nawet częstsza metoda oszustwa ostatnimi czasy. – Do komendy zgłaszają się osoby, które na popularnym portalu wystawiają ogłoszenia o sprzedaży ubrań, mebli czy akcesoriów sportowych. Kontaktują się z nimi osoby, które za pomocą komunikatora wysyłają link do płatności, okazuje się, że w ten sposób sprzedający logują się na swoje konto, nie mając tej świadomości podają wszystkie swoje dane, a w tym czasie oszust dokonuje operacji na ich koncie – tłumaczy podkom. Rejn-Kozak.

Jak dodaje, w ostatnim czasie odnotowano także oszustwa związane z obrotem kryptowalutami. – Osoby, które zgłaszały się do komendy mówiły o tym, że dzwonili do nich fałszywi pośrednicy, którzy obiecywali wysokie zyski, jeśli oni zainwestują swoje pieniądze w obrocie kryptowalutami – w ten sposób mieszkaniec Puław nieomal stracił ponad 8 tysięcy złotych. Dzięki właściwej reakcji pracownika banku, który zauważył niepokojące zmiany na koncie i transakcję zagraniczną, środki, które puławianin miał na koncie, nie zostały przelane na konto oszustów – tłumaczy rzecznik.

Przedstawicielka puławskiej Policji zaapelowała o ostrożność podczas internetowych akcji kupna, sprzedaży, jak również inwestycji, które mają powiększyć nasz majątek. Należy uważać zwłaszcza na oferty przez telefon, gdzie oszustami często są osoby obcojęzyczne, a transakcje są dokonywane za pośrednictwem kont zagranicznych, do których dostęp jest znacznie utrudniony. Oficer prasowy puławskiej KPP przestrzega, aby nie podawać przez telefon swoich danych w tym tych dotyczących naszego konta, a także by nie uwierzytelniać przelewów, o które proszą nas osoby, oferujące nam przez telefon łatwy i szybki zysk.

podkom. Ewa Rejn-Kozak – Oficer prasowy KPP w Puławach

Autor: A. Koter

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button