Informacje

Żłobki i przedszkola zamknięte – dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony [VIDEO]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o kolejnym wydłużeniu obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Tym razem ze względu na decyzję rządu o zamknięciu żłobków i przedszkoli, najprawdopodobniej skorzysta z niego więcej rodziców.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na takich samych zasadach jak do tej pory, to znaczy, że skorzystają z niego rodzice dzieci do ukończenia 8 lat, w sytuacji kiedy placówka oświatowa (żłobek, przedszkole, szkoła) są zamknięte w związku z epidemią – wyjaśnia rzeczniczka lubelskiego ZUS, Małgorzata Korba. Świadczenie przysługuje także, gdy dana placówka działa w ograniczonym zakresie i z tego powodu nie zapewnia dziecku opieki. Przedstawicielka instytucji dodaje, że wniosek o zasiłek należy złożyć bezpośrednio do swojego pracodawcy, a osoby prowadzące własną działalność przesyłają go prosto do ZUS. Wzór wniosku znajduje się na stronie www.zus.pl.

– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, gdy żaden z rodziców nie może zapewnić dziecku opieki, czyli nie będzie przysługiwał, np. gdy w domu jest drugi rodzic przebywający na urlopie lub który jest osobą bezrobotną – dodaje Małgorzata Korba.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Świadczenia przysługują także rodzicom starszych dzieci, które posiadają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał do 11 kwietnia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button