Informacje

Dyżur telefoniczny ZUS i skarbówki dla emerytów [VIDEO]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Izba Administracji Skarbowej w Lublinie zapraszają emerytów i rencistów do skorzystania z dyżuru telefonicznego przygotowanego specjalnie dla tej grupy 30 marca.

W związku ze zmianami w przepisach podatkowych w tym roku wielu świadczeniobiorców otrzymało bowiem z ZUS PIT 11-A zamiast gotowego rozliczenia. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia przedstawicielka tej instytucji Małgorzata Korba.

Emeryci i renciści, którzy mieli ze swoich świadczeń nadpłatę podatku, w tym roku po raz pierwszy dostali PIT 11-A zamiast gotowego rozliczenia podatku od ZUS. Wiele osób pyta czy to nie jest to pomyłka, bo nie mają świadomości, że przepisy się zmieniły – tłumaczy Małgorzata Korba, rzeczniczka lubelskiego ZUS.. To właśnie dla nich 30 marca zorganizowany zostanie dyżur ekspertów, pod telefonami będą dyżurować specjaliści z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie i lubelskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Małgorzata Korba – rzecznik lubelskiego ZUS

Z kolei rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś tłumaczy, na jakie pytania będą odpowiadać dyżurujący przy telefonach eksperci.

W związku z zaistniałymi zmianami przepisów podatkowych Izba Administracji Skarbowej w Lublinie chce przybliżyć emerytom i rencistom oraz pozostałym świadczeniobiorcom sposoby na wywiązanie się z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego – tłumaczy jej rzecznik, Michał Deruś. Dyżur telefoniczny odbędzie się 30 marca br. w  godzinach 10:00-12:00. Przedstawiciel Izby Administracji Skarbowej wyjaśnia, że w czasie dyżuru pracownicy instytucji będą odpowiadać na pytania dotyczące m.in. tego, co zrobić, jeśli otrzymaliśmy PIT11-A i chcemy skorzystać z odliczeń od podatku, kto musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym po otrzymaniu PIT 11-A od ZUS, w jaki sposób zostanie rozliczona nadpłata bądź niedopłata podatku, kto dostanie PIT z ZUS, jaki rodzaj deklaracji dostaną poszczególne osoby, czy też jak przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ponadto wskazane zostaną również sposoby rozliczenia ulgi rehabilitacyjnej.

Michał Deruś – rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button