Informacje

Emeryci mogą dorobić więcej [VIDEO]

Dobre wiadomości z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych płyną dla pracujących emerytów i rencistów.

Od marca wzrósł bowiem limit dodatkowego przychodu, do którego pracujący świadczeniobiorcy mogą dorabiać bez konsekwencji.

Progi limitów w dorabianiu obowiązują emerytów, którzy jeszcze nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego i osób pobierających różnego rodzaju renty: z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne czy rodzinne – wyjaśnia Małgorzata Korba z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najważniejszy jest pierwszy próg, który od marca jest o 200 złotych wyższy niż w lutym, wynosi teraz 3820 złotych i 60 groszy brutto. Taką kwotę bez negatywnych konsekwencji dla swoich świadczeń mogą teraz dorobić wcześniejsi emeryci oraz renciści. Rzeczniczka lubelskiego ZUS dodaje, że ten limit jest szczególnie ważny dla osób pobierających renty socjalne, w ich przypadku przekroczenie tej kwoty powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc. Obecny limit będzie obowiązywać w marcu, kwietniu i maju.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Progi dodatkowych przychodów zmieniają się co kwartał. Ograniczenia w dorabianiu nie dotyczą osób, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny, czyli kobiet po 60. oraz mężczyzn po 65. roku życia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button