Informacje

ZUS wkrótce wypłaci trzynastki [VIDEO]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych niebawem wypłaci emerytom i rencistom tzw. trzynastki. Jesienią świadczeniobiorcy dostaną również tzw. czternastki.

Jednorazowe dodatkowe świadczenia pieniężne otrzymają osoby pobierające: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne.

Przygotowujemy się już do wypłaty „trzynastek”, w tym roku emeryci i renciści dostaną też w listopadzie dodatkowy bonus pieniężny, tak zwaną „czternastkę” – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego ZUS. Przedstawicielka instytucji dodaje, że „trzynastki” dotrą do świadczeniobiorców w kwietniu, razem z ich emeryturami i rentami, prawo do ”trzynastki” będą miały osoby, które posiadają prawo do świadczenia długoterminowego na 31 marca, natomiast prawo do „czternastki” – te osoby, które będą miały takie prawa w dniu 31 października. Rzeczniczka lubelskiego ZUS dodaje, że „trzynastka” to kwota równa dla każdego w wysokości 1250 zł 88 gr, co daje na rękę około 1022 złote. „Czternastka” co do zasady będzie taką samą kwotą, natomiast świadczenie w takiej wysokości otrzymają osoby, których renta lub emerytura nie przekracza 2900 złotych. Pozostali otrzymają dodatkowe świadczenie, jednak będzie ono pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Wypłaty „czternastek” planowane są razem ze świadczeniami, które będą wypłacane w listopadzie.

Małgorzata Korba / rzecznik ZUS w woj. lubelskim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci trzynastki i czternastki z urzędu. To znaczy, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button