InformacjeMiasto Puławy

Szczepionki na COVID-19 w suchym lodzie z Puław [VIDEO]

Grupa Azoty Puławy jest od kilku dni wyłącznym dostawcą tzw. suchego lodu do Agencji Rezerw Materiałowych. Przed końcem ubiegłego roku oba podmioty zawarły kontrakt na dostawy tego niezwykle ważnego specyfiku.

Agencja Rezerw Materiałowych jest odpowiedzialna za odbiór, przechowywanie i dystrybucję szczepionek, które trafiają następnie do punktów szczepień w ramach rozpoczętej niedawno kampanii szczepień przeciwko wirusowi SARS Cov-2. Okazało się, że najlepszym rozwiązaniem na zachowanie reżimów temperaturowych w transporcie i przechowywaniu szczepionek jest zastosowanie produkowanego w Puławach Coolant-u, czyli suchego lodu.

Dotychczas praktykowano transport różnych substancji w temperaturze ok. minus 50 stopni Celsjusza. Przeprowadzone ostatnio testy pokazały, że zastosowanie suchego lodu z Puław z powodzeniem wypełnia oczekiwania producenta dotyczące transportu i przechowywania szczepionek czyli temperatur sięgających nawet minus 79 stopni Celsjusza.

Jerzy Nowak – Kierownik Wydziału Gazowego

Podpisana pomiędzy Grupą Azoty Puławy a Agencja Rezerw Materiałowych umowa jest przedsięwzięciem biznesowym a zarazem odpowiedzią na potrzeby ARM w zakresie zabezpieczenia transportu i przechowywania tych delikatnych preparatów.

Tomasz Hryniewicz – Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy

Pierwsza dostawa Coolant-u trafiła do odbiorcy już w pierwszy dzień świąt.

Anita Janiszek – Kierownik Zespołu Sprzedaży ds. Nadtlenku Wodoru i Gazów Technicznych

Warto przypomnieć, że suchy lód to dwutlenek węgla w stanie stałym. Powstaje przy rozprężaniu ciekłego dwutlenku węgla. Z około 2,5 kg ciekłego dwutlenku węgla powstaje ok. 1 kg suchego lodu. Produkt ten jest wykorzystywany do celów chłodniczych m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Autorzy: P. Nowosadzki, M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button