InformacjeLPU24NałęczówPowiat Puławski

Rozlewnia wody stawia na dobre sąsiedztwo. Co to oznacza dla mieszkańców Nałęczowa?

Niepowtarzalny mikroklimat, okazała roślinność, zapierająca dech w piersiach architektura oraz znana w całej Polsce woda. Na temat Nałęczowa rozpisywali się czołowi polscy pisarze, malarze zatrzymywali na płótnie czas płynący tu w swoim tempie. O bogactwach tego miejsca wiedzą jego mieszkańcy oraz przedsiębiorcy, którzy wspólnie dbają o rozwój swojej “małej ojczyzny”.

Ta prawdziwa perła Lubelszczyzny jest jedynym uzdrowiskiem w Polsce o profilu wyłącznie kardiologicznym. Jednak niepowtarzalny klimat i woda uznawana przez niektórych za lecznicze nie uznają podziałów. Tu wszyscy mogą czuć się zaproszeni do korzystania z dóbr od Matki Natury, a odwiedzający mają gwarantowane przyspieszone bicie serca. W pozytywnym tego znaczeniu.

Woda na zdrowie!

Woda to „płynny skarb” Nałęczowa. By mogła być czysta i wysokiej jakości, trzeba zadbać o nią u źródła – dosłownie. Wie o tym producent naturalnej wody mineralnej Nałęczowianka, który troszczy się nie tylko o to, by zachować pierwotną czystość wody i jej skład mineralny (komponowany przecież przez samą naturę), ale też o naturalne zasoby wody w środowisku.

Jedną z większych inwestycji, którą władze Nałęczowa mogą zrealizować dzięki wsparciu Nestlé Waters, jest budowa kanalizacji sanitarnej w sąsiadującym sołectwie Cynków. Oznacza to nie tylko podniesienie bezpieczeństwa ekologicznego w tym regionie, ale także poprawę warunków życia lokalnej społeczności.

– Współfinansujemy budowę kanalizacji sanitarnej, z której będą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i nasz zakład – podkreślał Artur Młotek, Dyrektor ds. Operacji Nestlé Waters Polska – Cieszymy się, że możemy wesprzeć kolejne działanie, które przyniesie liczne korzyści dla społeczności lokalnej i środowiska.

Artur Młotek, dyrektor operacyjny Nestlé Waters (z lewej) oraz Wiesław Pardyka, Burmistrz Nałęczowa, podpisują umowę na wspólną inwestycję – budowę kanalizacji sanitarnej w Cynkowie k. Nałęczowa.

Współdziałanie z sąsiadami w ramach tworzenia lepszego jutra dla wszystkich przyświeca Nałęczowiance. Jej rozlewnia jest pierwszą w Polsce, która może pochwalić się prestiżowym, międzynarodowym certyfikatem Alliance for Water Stewardship (AWS).

Otrzymują go jedynie te zakłady, które współpracują z lokalnymi społecznościami, by wspólnie dbać o zasoby wody. Zakład inwestuje także w innowacyjne rozwiązania. Te mają na celu  zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody, ograniczenie emisji CO2, zużycia energii elektrycznej czy redukcję ilości odpadów.

Innowacyjne rozwiązania i finansowanie projektów, które mają na celu poprawę życia i jakości wody w Nałęczowie to jedno. Równolegle rozlewnia stawia na edukację – nie tylko najmłodszych.

Edukacja to podstawa – także w ekologii!

Nałęczów znajduje się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz w strefie uzdrowiskowej, stąd też obowiązują tu specjalne wytyczne, których celem jest m.in. właśnie ochrona zasobów wody. Niezwykle ważny wpływ na jakość zasobów wody ma rolnictwo. Dlatego też producent Nałęczowianki wspiera działania edukacyjne Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, promujące zrównoważone praktyki rolnicze. Nestlé Waters finansuje indywidualne konsultacje z rolnikami, analizy gleby oraz planowanie optymalnego nawożenia na podstawie wyników.

Dodatkowo rozlewnia stara się budować pozytywne nawykami najmłodszych, wierząc w trafność stwierdzenia “czym skorupka nasiąknie za młodu”… W ramach organizowanych przez firmę warsztatów dzieci dowiadują się, jak można w łatwy sposób oszczędzać wodę czy segregować odpady, by trafiły do recyklingu.

Właściwa segregacja jest łatwiejsza, od kiedy w przestrzeni publicznej Nałęczowa zainstalowano współfinansowane przez Nestlé Waters specjalne kosze do sortowania odpadów. By nikt nie miał wątpliwości, jak właściwie z nich korzystać, w Parku Zdrojowym pojawiły się tablice edukacyjne na ten temat.

Edukacji nie zabrakło także na ekologicznym i bezpiecznym placu zabaw, który również powstał z finansową pomocą Nałęczowianki. Postawiony tam kosz na butelki PET w kształcie misia to skuteczne zaproszenie najmłodszych do wspólnego dbania o środowisko.

O tym, jak dać drugie życie plastikowej butelce, oszczędzać wodę i dbać o jej zasoby, mieszkańcy Nałęczowa dowiedzą się również ze specjalnego kalendarza, który finansuje Nestlé Waters. 2021 rok przyniesie jego kolejne wydanie. I miejmy nadzieję, wiele innych pozytywnych zdarzeń. Jak zapewnia producent Nałęczowianki, pomysłów na następne akcje wspierające lokalną społeczność nie brakuje.

Drugie wcielenie plastikowej butelki…

Segregacja odpadów w Nałęczowie idzie ramię w ramię z ponownym wykorzystaniem odzyskanego surowca. Kiedy efekty działań są tak namacalne – motywacja do ich kontynuowania rośnie.

Wszystkie butelki Nałęczowianki w pełni nadają się do recyklingu. Dodatkowo producent postawił sobie za cel, że do 2030 roku będzie odzyskiwać tyle butelek PET, ile wprowadzi na rynek, a do 2025 roku 50% PET w butelkach będzie pochodziło właśnie z recyklingu. Już teraz w sklepach znaleźć już można Nałęczowiankę w butelkach o pojemności 1 L i 1,5 L wykonanych w 50% z przetworzonego materiału.

Co ciekawe, z PET z recyklingu (tzw. rPET) mogą powstać też inne rzeczy – na przykład kurtka, słuchawki, buty, zabawki… Najważniejsze, żeby opróżnioną butelkę PET umieścić w żółtym koszu na plastik i w ten sposób dać jej szansę na „drugie życie”.

W zdrowym ciele…

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie – zwłaszcza, jeśli połączymy je z dbaniem o właściwe nawodnienie organizmu. Nałęczowianka „przybija piątkę” sportowcom z miejscowych klubów sportowych. Na wodę i środki finansowe mogą liczyć między innymi siatkarze z klubu “Cisy Nałęczów”.

Współfinansowanie modernizacji boiska sportowego przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach to ukłon w stronę “młodych zdolnych”. Mogą oni komfortowo i bezpiecznie się rozwijać, szlifować umiejętności, dbać o kondycję i zdrowie oraz… dobrze się bawić! Dla wielu wychowanków tej placówki edukacyjnej to wręcz spełnione marzenie o miejscu do sportowych grywalizacji.

Dzięki otrzymanemu wsparciu można było przeprowadzić remont płyty boiska do piłki nożnej, zakupić piłkochwyty, wymienić zniszczone ogrodzenie oraz zamontować siedziska przy boisku. W końcu mecz potrzebuje odpowiedniej oprawy i dopingu ze strony kibiców!

Mieszkańcy miasta i władze Nałęczowa wierzą, że w przyszłości boisko będzie mogło zostać wykorzystane także w celu organizowania większych imprez.

Nestlé Waters nie zapomina też o fanach innego sportu – wędkarstwa, finansując między innymi zarybianie tutejszych stawów.

Kto woli spacery…

… skorzysta ze znajdującego się w pobliżu rozlewni nowego chodnika, zwiększającego bezpieczeństwo i gwarantującego wygodę podczas długich pieszych wypraw, który to współfinansowało właśnie Nestlé Waters. Bo gdzie, jak gdzie, ale w pięknym Nałęczowie naprawdę można z przyjemnością przekraczać zalecaną dzienną liczbę kroków i jeszcze odczuwać niedosyt – w oczach i nogach.

To jednak nie jedyne formy współpracy, na które może liczyć społeczność lokalna. Przekazane przez Nestlé Waters wsparcie finansowe dla Nałęczowskiego Stowarzyszenia Charytatywnego umożliwiło zakup sprzętu komputerowego na potrzeby Warsztatu Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

Firma współfinansowała także zakup drabiny mechanicznej dla lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Nowy zakup z pewnością ułatwi pracę i zwiększy możliwości dotarcia z pomocą.

Wyjątkowy rok, wyjątkowe działania

Ostatnie miesiące były wymagające dla nas wszystkich. Po wybuchu pandemii producent Nałęczowianki nie zwlekał z pomocą i przekazał około 400 000 butelek wody na rzecz potrzebujących pacjentów, służby zdrowia, służb ratowniczych oraz osób na kwarantannie w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Lubelszczyzny. Dzięki Nestlé Waters o dostęp do wody pitnej nie musiały martwić się między innymi ośrodek zdrowia i ośrodek pomocy społecznej w Nałęczowie, dom dziecka w Przybysławicach, szpitale w Biłgoraju, Lubartowie, Lublinie czy Puławach oraz 22 placówki służb medycznych i sanitarnych.

Z tej przyczyny Nałęczowianka podjęła decyzje o wzmożonych działaniach pomocowych. Butelki wypełnione po brzegi najlepszą wodą z Lubelszczyzny trafiły do ponad 360 tysięcy najbardziej potrzebujących osób, nie tylko z tego regionu. Otrzymali ją między innymi pacjenci, dbający o nich lekarze, ratownicy medyczni oraz osoby przebywające przymusowo na kwarantannie.

Dzięki Nestlé Waters o dostęp do wody pitnej nie musiały martwić się między innymi ośrodek zdrowia w Nałęczowie, ośrodek pomocy społecznej oraz 22 inne placówki służb medycznych i sanitarnych.

Poza wodą, firma przekazała także środki finansowe na zakup maseczek ochronnych dla mieszkańców Nałęczowa, by pomóc w zadbaniu o wspólne bezpieczeństwo.

No to hop w 2021 rok!

Nowy rok jest już tuż za rogiem. Co przyniesie? Okaże się niebawem. Lokalna społeczność w Nałęczowie może być pewna jednego – że Nestlé Waters ma już plany i pomysły na kolejne wspólne inicjatywy.

Zapewniamy, że będziemy kontynuować nasze zaangażowanie środowiskowe, społeczne, edukacyjne i biznesowe, by być jak najlepszym sąsiadem i jednym z filarów rozwoju naszej „małej ojczyzny” – mówił podczas jednego z wywiadów  Artur Młotek, Dyrektor Operacyjny Nestlé Waters Polska.

Trzymamy za słowo. I butelkę!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button