InformacjeMiasto Puławy

Spadki w Azotach, ale perspektywy optymistyczne

Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią odbił się na sytuacji finansowej wielu polskich przedsiębiorstw. Nie inaczej jest w przypadku Grupy Azoty Puławy.

Spółka podsumowała swoje dane finansowe za pierwsze półrocze 2020 roku. Przychody ze sprzedaży Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wyniosły w tym okresie około miliard 607 milionów złotych, co oznacza spadek o 21% w porównaniu z analogicznym przedziałem czasowym 2019 roku. Największe straty odnotowano w segmencie Tworzywa. Restrykcje administracyjne doprowadziły bowiem do znacznej obniżki cen kaprolaktamu i spadku popytu. To z kolei sprawiło, że sprzedaż Grupy Azoty Puławy w tym sektorze w pierwszym półroczu wyniosła łącznie 146 milionów złotych i była o 35% niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Trudna sytuacja rynkowa przełożyła się też na spadek obrotów spółek z Grupy Kapitałowej puławskich Azotów. Skorzystały one z tzw. tarczy antykryzysowej i uzyskały dofinansowanie na ochronę miejsc pracy w wysokości 30 milionów złotych. Około 70% z tej kwoty wpłynęło już na konto spółek.

Przedstawiciele zarządu Grupy Azoty Puławy zapewniają, że sytuacja finansowa spółki mimo wszystko jest stabilna, a perspektywy – optymistyczne. Wpłynęła na to wspomniana już pomoc z tarczy antykryzysowej oraz dywersyfikacja przychodów. Spółka nie rezygnuje z programu inwestycyjnego, na który w pierwszym półroczu 2020 roku przeznaczono ponad 204 miliony złotych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button