InformacjeMiasto Puławy

Koronawirus – strategia na jesień

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w czwartek nową strategię walki z pandemią koronawirusa. Zakłada ona powstanie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego. Ważną rolę odegra szpital w Puławach.

Według planu przygotowanego przez resort, puławska placówka będzie jednym z 9 szpitali w kraju, do których będą trafiać pacjenci ze stwierdzonym koronawirusem, wymagający wielospecjalistycznego leczenia. Pomoc będzie jednak udzielana nie tylko pacjentom z COVID-19, ale również z innymi schorzeniami.

W walkę z koronawirusem zostaną włączeni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Będą oni mieli prawo kierować pacjentów na testy. Osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie powinna skontaktować się ze swoim lekarzem w ramach teleporady. Jeśli objawy w ciągu 3-5 dni nie ustąpią, lekarz będzie miał obowiązek przyjąć chorego w przychodni. Pacjent dostanie od medyka skierowanie na wymaz, jeśli zajdzie podejrzenie, że mamy do czynienia z wirusem SARS-CoV-2.

Pewną zmianą w strategii Ministerstwa jest skoncentrowanie testowania na osobach z objawami zakażenia oraz z grup ryzyka. Wskazano 4 grupy osób, które będą testowane pomimo braku objawów: są to: pacjenci skierowani do zakładu opiekuńczo-leczniczego bądź hospicjum, osoby umieszczone decyzją administracyjną w domu opieki społecznej oraz udający się do sanatoriów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button