InformacjePowiat Puławski

ASF blisko granic powiatu

W czwartek w starostwie zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jedną ze spraw poruszanych podczas tego spotkania było postępowanie w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń, który niebezpiecznie zbliża się do granic naszego powiatu.

Obecnie powiat puławski znajduje się w strefie objętej ograniczeniami. Najbliższe tereny zagrożone, w których w tym roku odnotowano wystąpienie ASF to miejscowości Dębówka i Budziska, obie położone w powiecie garwolińskim. Kolejnych 5 ognisk wykrytych w sierpniu pojawiło się w powiecie lubartowskim. Biorąc pod uwagę szybkie rozprzestrzenianie się wirusa u świń, w każdej chwili może on pojawić się także w okolicy Puław.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, objęcie ograniczeniami obszaru naszego powiatu wiąże się ze szczególnymi warunkami przemieszczania zwierząt w jego obrębie oraz częstszym badaniem świń, które mają być transportowane w granicach Polski. Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Przypominamy, że wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, natomiast dziesiątkuje hodowle trzody chlewnej. W miejscu, gdzie wykryto chorobę należy zabić i zutylizować wszystkie świnie, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button