InformacjeMiasto Puławy

Prezydent z absolutorium, ale bez wotum zaufania [VIDEO]

To najważniejsza sesja Rady Miasta każdego roku, bo to właśnie na takim posiedzeniu radni podsumowują rok ubiegły, udzielają bądź nie absolutorium Prezydentowi miasta a także uchwalają bądź nie wotum zaufania dla niego na kolejny rok.

Od 16:00 w czwartek do kilkudziesięciu minut po północy radni debatowali nad raportem o stanie miasta za 2019 r. Tradycyjnie już Sesja transmitowana była przez internet i zainteresowani mieszkańcy, którzy w szczytowych momentach meldowali się na miejskim kanale Youtubowym w liczbie niemal dwustu mogli obejrzeć te emocjonujące obrady.

Zaczęło się od wystąpień zapisanych do debaty mieszkańców nie będących radnymi, padały pytania o budżet, zadłużenie ale i o budowę osiedlowych punktów zbiórki odpadów. Prezydent a także kierownicy wydziałów na bieżąco wyjaśniali nurtujące mieszkańców zagadnienia. Ten moment sesji można uznać za interesujący, ale jeszcze nie najgorętszy tego popołudnia i wieczoru. Gdy do wypowiedzi radnych zaczęły wplatać się elementy polityki, temperatura na sali znacznie wzrosła.

Bożena Krygier – przewodnicząca Rady Miasta Puławy, Paweł Maj – Prezydent Miasta Puławy (fragment sesji)

Kulminacyjnym momentem w czwartkowo-piątkowych obradach były punkty o udzieleniu Prezydentowi absolutorium i wotum zaufania. Jeśli chodzi o to pierwsze, radni takiego absolutorium udzielili, uznając prawdopodobnie, że prezydent zgodnie z opiniami Komisji Rady Miasta i Regionalnej Izby Obrachunkowej działał w granicach prawa i budżet realizował bez uchybień, bo tak można w skrócie podsumować opinie komisji i podmiotu kontrolnego dla samorządów, jakim jest RIO. Natomiast jeśli chodzi o przyjęcie raportu o stanie miasta za ubiegły rok i udzieleniu prezydentowi wotum zaufania, było już znacznie gorzej. Tego jeszcze w dziejach puławskiego samorządu nie było – prezydent wotum nie otrzymał.

Autorzy: A. Koter, P. Nowosadzki

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button