FotorelacjeInformacjeMiasto Puławy

Wystawa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej [FOTO]

W sobotę z okazji uroczystych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej swoje podwoje otworzyła czytelnia Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie – Oddział w Puławach mieszcząca się w Pałacu Czartoryskich, w której w roku 1920 odbywały się narady sztabowe z udziałem Marszałka Piłsudskiego.

Tego dnia zwiedzający mogli podziwiać fragmenty zachowanych pism, stare wydania książek związanych z tematyką Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą, maszynopisy i dokumenty związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. W czytelni, zwanej salą kolumnową mogliśmy obejrzeć portret naczelnika oraz jego popiersie, mapy przedstawiające plany dotyczące rozmieszczenia wojsk a także obejrzeć ogromny sześciokątny stół przy którym odbywały się narady sztabowe.

Również na Dziedzińcu Pałacu Czartoryskich miała miejsce wystawa zatytułowana “1920-2020 Bitwa Warszawska. Polskie zwycięstwo dla wolności Europy” przygotowana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Plakaty z tematyką Bitwy Warszawskiej przedstawiały bohaterów tamtych wydarzeń, przebieg Bitwy warszawskiej i odezwy do ludu. Ciekawą częścią wystawy były zdjęcia z 1920 roku ukazujące polsko-bolszewicką wojnę na plakaty.

Autor: M. Strzelecka

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button