FotorelacjeInformacjeMiasto Puławy

Puławy świętują 100-lecie Bitwy Warszawskiej [FOTO]

W tym roku mija 100 lat od zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku. Zwycięstwo Polaków na przedpolach Warszawy było punktem zwrotnym w toczonej wówczas wojnie z bolszewikami, przez wielu jest nazywane Cudem nad Wisłą.

Puławianie także świętują tę ważną dla naszego państwa rocznicę. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się poranną Mszą świętą w puławskim Kościele Garnizonowym. Następnie obchody przeniosły się pod dziedziniec Pałacu Czartoryskich, gdzie złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Puław Paweł Maj, który został również odznaczony przez przedstawicieli środowisk kombatanckich „za patriotyzm i poczynania społeczne”.

Oficjalne uroczystości w Puławach były dość skromne ze względu na pandemię koronawirusa. Na placu Chopina planowane są 2 seanse filmów o tematyce patriotycznej. O 19 wyświetlony zostanie obraz „Cud nad Wisłą” z 1921 r., zaś półtorej godziny później rozpocznie się projekcja filmu „1920. Bitwa Warszawka” Jerzego Hoffmana.

Autorzy: Ż. Chmielewska, P. Skibniewski

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button