Informacje

Wybory prezydenckie – ważne terminy

Jeszcze tylko do dziś (16 czerwca) można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach prezydenckich. Są również inne daty, które warto zapamiętać.

Wyborcy, którzy nie chcą głosować tradycyjnie, w lokalu wyborczym, chęć głosowania korespondencyjnego zgłaszają komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem własnego urzędu gminy. Można to zrobić osobiście lub online. Jeśli chodzi o osoby objęte obowiązkową kwarantanną bądź izolacją, to one mogą zgłosić zamiar głosowania za pośrednictwem poczty do 23 czerwca. Wyborcy, którzy zaczną podlegać kwarantannie lub izolacji po tej dacie, mają na to czas do 26 czerwca. Zgłoszenie będzie dotyczyć również udziału w ewentualnej drugiej turze wyborów.

Osoby, które nie zgłosiły chęci głosowania korespondencyjnego w I turze, ale chciałyby skorzystać z tego prawa w ewentualnym powtórnym głosowaniu 12 lipca, mogą to zasygnalizować do 29 czerwca. Wyborcy podlegający wtedy kwarantannie i izolacji mają czas na zgłoszenie do 7 lipca, a w przypadku podlegania im już po tej dacie – do 10 lipca.

Głosować można także przez pełnomocnika. Z tego prawa mogą skorzystać osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz wyborcy powyżej 60. roku życia. Pełnomocnikiem może być tylko osoba, pozostająca w rejestrze wyborców tej samej gminy. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa należy złożyć do 19 czerwca w siedzibie urzędu właściwej gminy. Pełnomocnictwo dotyczy również drugiej tury wyborów.

Wyborca może zagłosować w dowolnie wybranej przez siebie gminie. W tym celu musi dopisać się do spisu wyborców, ostateczny termin upływa 23 czerwca. Dokument można dostarczyć do urzędu gminy osobiście, pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem platformy e-PUAP. Wszelkie szczegółowe informacje na temat dokumentów i procedur związanych z procesem wyborczym można znaleźć na stronie www.gov.pl oraz na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button