InformacjePuławy

Niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego

Rozpoczął się sezon działkowy. Wśród wielu gatunków pożytecznych i pięknie wyglądających roślin należy zwrócić szczególną uwagę na te, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia.

Do tych ostatnich należy barszcz Sosnowskiego. Roślina jest bardzo niebezpieczna i może powodować poważne oparzenia oraz trwałe blizny nawet w przypadku braku bezpośredniego kontaktu poprzez wydzielane pod wpływem słońca olejki eteryczne. Szczególnie narażeni na jej działanie są alergicy.

Gmina Puławy zwraca się z prośbą o zgłaszanie każdego przypadku wystąpienia siedliska barszczu i niezwłoczne poinformowanie urzędu o miejscu jego wystąpienia. Właściciel terenu, na którym pojawi się barszcz Sosnowskiego jest zobowiązany do jego zwalczenia.

Warto dodać, że na terenie miasta w okolicach ogródków działkowych również znajdowano siedliska tej niebezpiecznej rośliny, o czym wspominaliśmy w materiałach w ubiegłym roku. W takich przypadkach warto skontaktować się z puławską strażą miejską. Przypominamy, że w przypadku podejrzenia styczności z rośliną należy przemyć miejsce dużą ilością ciepłej wody z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem oraz unikać wystawiania na słońce.

Autorzy: A. Koter, M. Strzelecka

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button