Informacje

Od poniedziałku powolne łagodzenie restrykcji

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia przedstawili plan powolnego wychodzenia z restrykcji, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Ten proces ma następować systematycznie, w czterech etapach.

Pierwszy z nich będzie realizowany od 20 kwietnia. Już od poniedziałku zmiany obejmą m.in. handel i usługi. W sklepach o powierzchni do 100 m2 będą mogły przebywać jednocześnie 4 osoby na jedną kasę, natomiast w większych podmiotach ma obowiązywać zasada – 1 klient na 15 m2 powierzchni. Będzie możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, w tym celu „otwarte” będą lasy i parki. Nie dotyczy to placów zabaw. Oczywiście, idąc np. na spacer należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, tzn, nosić maseczkę i utrzymywać odpowiedni dystans do innych osób. Młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła wychodzić z domu bez opieki osób dorosłych.

Złagodzone zostaną także restrykcje dotyczące uczestnictwa w życiu religijnym. Od 20 kwietnia w kościołach, podobnie jak w sklepach wielkopowierzchniowych będzie obowiązywać zasada – 1 osoba na 15 m2. Do tej pory, przypomnijmy, dopuszczalna liczba wiernych wyłączając księdza i posługujących, wynosiła 5.

Hotele, salony fryzjerskie, galerie handlowe czy instytucje kultury muszą jeszcze poczekać na swoją kolej w łagodzeniu restrykcji. Również szkoły i przedszkola na razie pozostają zamknięte.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button