Informacjewszystkie

Aplikacja pomoże w kontroli kwarantanny

Osoby objęte obowiązkową kwarantanną domową od 1 kwietnia są zobowiązane do korzystania z aplikacji “Kwarantanna domowa”. Korzystanie z aplikacji na telefony komórkowe do tej pory było dobrowolne. 

Teraz jednak, będzie ona służyła jako narzędzie kontroli, do sprawdzania czy nie są łamane zasady kwarantanny.

Jak to ma działać? Osoba, która zostaje objęta obowiązkową kwarantanną, wypełnia formularz lokalizacyjny, na którym podaje swój numer telefonu. W momencie wprowadzenia danych do systemu, osoba ta dostaje na swój telefon komórkowy wiadomość SMS z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z tej aplikacji.

Pierwszym krokiem po zainstalowaniu aplikacji na swoim telefonie jest wykonanie tzw. zdjęcia referencyjnego, z którym będzie porównywane każde kolejne. Do kontroli miejsca pobytu są wykorzystywane geolokalizacja i system wykrywania twarzy. Prośby o potwierdzenie w ten sposób przychodzą kilka razy dziennie, na wykonanie zadania jest 20 minut. Aplikacja nie zastępuje, ale uzupełnia działania policji, dlatego w dowolnym momencie dnia, można spodziewać się także wizyty policjantów. Z aplikacji “Kwarantanna domowa” muszą korzystać wszystkie osoby objęte kwarantanną, są jednak wyjątki. Z takiego obowiązku zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku oraz osoby, które złożą oświadczenie, że nie są użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Autor: M. Owczarz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button