Informacje

Rząd wprowadza nowe ograniczenia

Epidemia koronawirusa w naszym kraju wciąż się rozprzestrzenia. Rząd wprowadza więc nowe, jeszcze ostrzejsze niż dotychczas, rygory i obostrzenia. Mają być ogłoszone jeszcze dziś. 

Jak dowiedzieli się dziennikarze radia RMF FM, zgodnie z nowymi wytycznymi, po ulicach będziemy mogli poruszać się tylko pojedynczo. Nawet jeśli będziemy szli z innymi członkami rodziny, należy zachowywać 2-metrowy odstęp. Obostrzenie to nie dotyczy tylko rodziców z małymi dziećmi oraz opiekunów osób niepełnosprawnych.

Dość poważne ograniczenia mają dotyczyć sklepów. Będzie się w nich mogło znajdować trzykrotnie więcej klientów, niż w danym miejscu jest kas. Oznacza to, że np. w małym, osiedlowym sklepiku z jedną kasą maksymalnie będą mogły się znajdować 3 osoby. Wprowadzone mają zostać również tzw. godziny dla seniorów. W godzinach od 10 do 12 sklepy będą przyjmować jedynie klientów powyżej 65. roku życia. Od czwartku 2 kwietnia wszyscy klienci w sklepach będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Wielkopowierzchniowe sklepy budowlane w weekendy będą zamknięte.

Na konferencji prasowej premier zapowiedział również, że osoby poniżej 18. roku życia będą mogły znajdować się w przestrzeni publicznej tylko w obecności dorosłych. Zamknięte dla użytku publicznego będą m.in wypożyczalnie rowerów miejskich, punkty kosmetyczne, salony fryzjerskie czy tatuażu. Zabiegi rehabilitacyjne i masaże będą wykonywane tylko wtedy, jeśli bezwzględnie wymaga tego zdrowie pacjenta. Ograniczono wstęp do parków czy bulwarów. W budynku poczty będzie mogło przebywać dwa razy więcej osób, niż jest w niej “okienek”. Zamknięte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe – goście, którzy w tej chwili w nich przebywają, muszą wykwaterować się do 2 kwietnia. Nie dotyczy to osób będących w delegacji i wykonujących obowiązki służbowe.

Nowe restrykcje mają obowiązywać od północy, 1 kwietnia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button