HomePOLECAMYLubelski Festiwal Nauki w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym

Lubelski Festiwal Nauki w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym

Puławski Park Naukowo-Technologiczny oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. – Sponsor Generalny wydarzenia zapraszają szkoły do udziału w imprezie popularno-naukowej dla dzieci i młodzieży w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wydarzenie to będzie elementem wielkiego święta wiedzy jakim jest XIV Lubelski Festiwal Nauki. W dniach 25-26 oraz 28-29 września w  PPN-T dzieci i młodzież z Puław i okolic wezmą udział w pokazach, warsztatach i wykładach.

Głównym celem wydarzenia jest upowszechnianie nauki. Podczas Festiwalu w Puławach zaplanowano interesujące pokazy dla najmłodszych, wykłady oraz warsztaty. Nauka na poziomie akademickim staje wobec wyzwania, aby za pomocą przystępnych metod i narzędzi komunikacji pozwolić odbiorcom w niemal każdym wieku poznać i zainteresować się tym, co stanowi przedmiot poważnych badań i poszukiwań ludzi nauki. Tym samym stale poszerzana wiedza, jako owoc wpisanego w ludzką naturę dążenia do prawdy, przekracza granice uniwersyteckich bibliotek, laboratoriów i sal wykładowych, aby stać się udziałem młodzieży i dzieci, którym pytania: „jak?” i „dlaczego?” są szczególnie bliskie. Lubelski Festiwal Nauki stawia sobie za cel wyjście naprzeciw tym pytaniom poprzez upowszechnianie wiedzy nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród pozostałych mieszkańców Lubelszczyzny.
Głównym hasło tegorocznej edycji Festiwalu Nauki brzmi: „Nauka – między tradycją a współczesnością”.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program:

XIV Lubelski Festiwal Nauki w PPN-T – 25-26 oraz 28-29 września 2017 godz. 8.30 – 13.15

25-26 września 2017 r. (poniedziałek-wtorek)

8.30 oraz 10.45 POKAZY CHEMICZNE – „Podróż po krainie bajkowej chemii

Spacerując po zaczarowanym ogrodzie w poszukiwaniu czarodziejskiego pierścienia, spotkamy się z różnymi zjawiskami chemicznymi przedstawionymi w prostych doświadczeniach. Wspólnie sprawdzimy, jak można zamienić wodę w wino, co kryje w sobie zaczarowana” butelka, a także stworzymy chemicznego kameleona. Pokażemy jak zrobić wulkan w laboratorium i pastę dla słonia. Celem spotkania będzie pobudzenie zainteresowań najmłodszych naukami przyrodniczymi, pokazując im chemię od ciekawej i zabawnej strony.

9.30 oraz 11.45 WARSZTATY:

 1. Zajęcia języka angielskiego

Warsztaty zakładają:

 • Tematykę nawiązującą do hasła Festiwalu – wskazanie na różnice i podobieństw między przeszłością a współczesnością (przedmioty codziennego użytku, sposoby transportu i komunikacji)
 • Wskazanie słownictwa wspólnego dla języka polskiego i języka angielskiego (zapożyczenia z j. angielskiego używane przez nas na co dzień)
 • Nauka słownictwa i języka funkcjonalnego (prośby, wyrażanie opinii)
 • Nauka przez zabawę
 • Promowanie nowoczesnych form nauki (mapy  myśli, mnemotechniki, neurodydaktyka)
 • Prezentacje multimedialne (wprowadzenie słownictwa, nowoczesne metody nauki słownictwa)
 • Pogadanki

Gry i zabawy (w grupach):

 • board run (dopasowywanie par słownych połączone z mini wyścigiem – sztafetą)
 • memory (odnajdywanie ukrytych par słownych)
 • kółko i krzyżyk (warunkiem wstawienia właściwego symbolu przez daną grupę jest odgadnięcie słowa lub wyrażenia ukrytego na danym polu)
 • gry językowe online (dla przedszkolaków) z wykorzystaniem placu zabaw online Teddy Eddie
 1. Mechaniczne zwierzaki mistrza Leonarda

Leonardo da Vinci – to zarówno genialny konstruktor jak i artysta. Jego mechaniczny lew zachwycał i przerażał możnych i władców epoki renesansu. Na naszych warsztatach uczniowie nie tylko poznają historię tego niezwykłego mechanizmu lecz również zbudują własne mechaniczne lwy-roboty z klocków Lego Education WeDo, które po odpowiednim zaprogramowaniu będą groźnie ryczały i wykonywały zadane polecenia.

 1. Renesansowa hydrozagadka

Czy przedziwny projekt z 1515 r. znaleziony wśród licznych szkiców Leonarda da Vinci to prototyp współczesnej łodzi podwodnej? Naukowcy do dziś nie mogą dojść do porozumienia. Łódź podwodna to aktualnie niezwykle skomplikowany mechanizm, którego działanie opiera się na prostych zasadach fizyki i pneumatyki. Na warsztatach uczniowie dowiedzą się dlaczego okręt podwodny może pływać na dowolnej głębokości i zbudują proste mechanizmy używając do tego zestawów klocków Lego Education.

 1. Dlaczego most jest taki mocny?

Na warsztatach uczniowie poznają budowę genialnie prostego i jednocześnie mocnego mostu samonośnego, który opracował Leonardo da Vinci. Taką konstrukcję może zbudować każdy w swoim ogródku czy też w ławce szkolnej. Młodzi wynalazcy dowiedzą się jakie mechaniczne i konstrukcyjne właściwości powinien mieć każdy dobry most, a także będą mogli stworzyć własne konstrukcje nośne.

 1. TYLKO WE WTOREK 26 WRZEŚNIA 2017 r. !!!– Turniej gier planszowych przygotowany we współpracy zInstytutem Pamięci Narodowej w Lublinie

27 września 2017 r. – Dzień Przerwy w Festiwalu w PPN-T

28 września 2017 r. (czwartek)

8.30 oraz 10.45 WYKŁADY Świat w kieszeni – jak technologia zmieniła nasze życie (28 września) – Wykład popularnonaukowy o świecie technologii z czasów „offline”. Prowadzący omówi jak w ciągu kilkudziesięciu lat zmieniła się rzeczywistość związana z technologiami, na co niebagatelny wpływ miał rozwój Internetu.

9.30 oraz 11.45 WARSZTATY:

 1. Wirtualne światy – podaj rękę geniuszowi z przeszłości

Obrazy generowane przez komputery mogą tworzyć niezależne światy wirtualne (Virtual Reality, VR) lub łączyć się ze światem rzeczywistym (Augmented Reality, AR). Rzeczywistość mieszana może być wykorzystywana na wiele sposobów, poznaj i doświadcz z nami różne rodzaje wirtualnej rzeczywistości na pokazach i eksperymentach, które wspólnie przeprowadzimy.

 1. Cykl warsztatów:

„W krainie zimna”

Zobaczmy, co się dzieje z substancjami w ekstremalnie niskiej temperaturze! Tajemnice ciekłego azotu – Przekonajmy się, ile balonów zmieści się w miseczce. Zobaczmy jak róża kruszy się niczym szkło. A wszystko to wśród chłodnej mgły z parującego azotu. Jakiego potwora można zamknąć w bańce mydlanej? Czy w ciągu kilku sekund można zamrozić owoce? Czy udaje się wbić gwoździa bananem? Czy gumowy dzwonek zadzwoni? Jak nadmuchać balon i się nie zmęczyć? Czy piłki potrafią tańczyć? Czym jest krioterapia?

Kto chowa się za tajemniczą mgłą? Jak samemu napompować 100 balonów? Skąd biorą się bąbelki w Coca-Coli? Eksperymenty z suchym lodem pozwolą nam uzyskać odpowiedzi na te i inne nurtujące nas pytania.

„Czym to pachnie? Beauty to go”

Woda i olej – jak to zmieszać? Woda i olej to dwie ciecze, które nie mieszają się ze sobą. Jednak postępując w odpowiedni sposób można to zmienić. Tak powstają emulsje. Stosowane są one szeroko: w farmacji, kosmetyce, przemyśle spożywczym i wielu innych. Na pokazie będzie można poznać ciekawe informacje o emulsjach. Będzie można zobaczyć jak, różnymi metodami, otrzymać emulsję i zbadać jej typ. Dzieci poznają tajniki produkcji naturalnych kosmetyków, wykonają własny krem, mydło, balsam, błyszczyk do ust.

„Masz pe(c)Ha”

Kwasy i zasady możemy znaleźć praktycznie wszędzie: np. w warzywach, owocach i mleku, w bateriach i akumulatorach, w kosmetykach i chemii gospodarstwa domowego, w kwaśnych deszczach i glebie. Podczas tych zajęć uczestnicy poznają różnicę pomiędzy kwasami i zasadami. Na zajęciach dzieci dowiedzą się jak można sprawdzić, czy dana substancja jest kwasem czy zasadą i same przeprowadzą takie doświadczenia. Będą również mogły sprawdzić pH produktów używanych w każdym gospodarstwie domowym. Możliwe będzie uzyskanie różnorodnych barw oraz dowolne ich mieszanie.

 1. Od języka angielskiego do kodu maszynowego: zaprojektuj własną grę

W trakcie warsztatu uczestnicy poznają podstawy programowania w języku Python. W kilku krokach będą mieli okazję utworzyć prostą grę. Zaczniemy od instrukcji w języku angielskim, a następnie przełożymy te instrukcje na język komputera. Wymagana podstawowa znajomość angielskiego.

 1. Planetarium astronomiczne – zajęcia dla młodzieży

29 września 2017 r. (piątek)

8.30 oraz 10.45 WYKŁAD POPULARNO-NAUKOWY

9.30 oraz 11.45 WARSZTATY:

 1. Warsztaty z Medycznym Studium Zawodowym Puławy – Cykl warsztatów poświęconych pierwszej pomocy, kosmetologii oraz higienie osobistej
 2. Warsztaty z Medycznym Studium Zawodowym Lublin– Cykl warsztatów: jak uszyć eco-torbę na zakupy, Decoupage – w krainie wyobraźni i Decoupage w technice 3D, warsztaty wykonanie wody aromatycznej
 3. Od języka angielskiego do kodu maszynowego: zaprojektuj własną grę

W trakcie warsztatu uczestnicy poznają podstawy programowania w języku Python. W kilku krokach będą mieli okazję utworzyć prostą grę. Zaczniemy od instrukcji w języku angielskim, a następnie przełożymy te instrukcje na język komputera. Wymagana podstawowa znajomość angielskiego.

 1. Wyznaczanie i osiąganie celów [GRUPA WYJĄTKOWO OD RAZU UCZESTNICZY W WARSZTATACH (I GRUPA 8.30 do 10.40) oraz (II GRUPA 10.45 do 13.15)]

Zastanawiasz się czego ciekawego możesz się dowiedzieć na naszych warsztatach? * wiedza – uczestnik dowie się czym są cele oraz dlaczego tylko 3% społeczeństwa je wyznacza, w jaki sposób należy wyznaczać cele oraz planować swoją przyszłość przy wykorzystaniu koncepcji linii czasu. * umiejętności i kompetencje – uczestnicy wezmą udział w procesie wyznaczania celów oraz wyjdą ze szkolenia z pakietem celów i motywacją do ich realizacji.

 1. Planetarium astronomiczne i fantastyczna przygoda w kosmosie

Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie wydarzenia.

Uwaga!!! W wydarzeniu mogą uczestniczyć tylko szkoły zarejestrowane telefonicznie lub mailowo, które uzyskały potwierdzenie udziału w wydarzeniu. Ilość miejsc jest ograniczona.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł
Brak komentarzy

Napisz komentarz