HomeInformacjeZostań żołnierzem Obrony Terytorialnej (VIDEO)

Zostań żołnierzem Obrony Terytorialnej (VIDEO)

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) – jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia.

Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Puławach prowadzi rekrutację do tej służby. Jak nas poinformował mjr Marek Rodziewicz – Szef Wydziału Rekrutacji w puławskiej WKU z samych tylko Puław do szkoleń przystąpi 150 kandydatów.

mjr Marek Rodziewicz – Szef Wydziału Rekrutacji w puławskiej WKU

Podstawowe wymagania dla kandydatów to obywatelstwo polskie, ukończone 18 lat, wykształcenie minimum gimnazjalne i niekaralność za przestępstwo umyślne. Kandydaci po przeszkoleniu wojskowym odbędą szkolenia wyrównawcze, które zaplanowano we wrześniu i październiku. natomiast kandydaci bez jakichkolwiek doświadczeń wojskowych odbędą stacjonarne 16 dniowe szkolenie przygotowawcze, które odbędą się także we wrześniu i październiku br. Czas trwania terytorialnej służby wojskowej wynosi od roku do sześciu lat. Czas trwania terytorialnej służby wojskowej może zostać przedłużony na kolejny okres, na wniosek lub za zgodą żołnierza OT, przez dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę, w trakcie pełnienia tej służb. Stosunek służbowy terytorialnej służby wojskowej powstaje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby. Więcej informacji o Obronie Terytorialnej można znaleźć na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Udostępnij na:
Oceń ten artykuł

Nie rodowity puławianin ale w Puławach od 44 lat ukończone studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS – Zarządzanie i Marketing, oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, żonaty dwoje dzieci. Portal LPU24.pl, LPUradio.pl i LPUTV.pl to wciąż hobby i sposób na realizacje pasji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz